Tema: Glagoljica
Pogledaj jedan post
Old 25.09.2009., 14:29   #19
Thumbs up

Quote:
Gregory House kaže: Pogledaj post
Što se glagoljice za Word tiče, i ovaj uglati font, i ovaj krčki kurzivni, a i obli koji isto postoji negdje na netu, dosta su korektno napravljeni, samo je smiješno da kod nekih verzija tih fontova slova č, ć, š i ž nisu smještena na prave tipke, pogotovo s obzirom na činjenicu da je glagoljica uopće i razvijana baš zbog toga da udovolji slavenskim glasovnim potrebama

Netko je spomenuo i način kojim prenose tekst ti konverteri - točno, kod glagoljice, tj. transliteracije latinice na glagoljicu, valja paziti da ne vrijedi prenošenje grafije znak za znak... nije to toliko smiješno kad ljudi koriste ovako, iz zabave, no katastrofalno mi je vidjeti kada netko na javnim spomenicima ili službenim natpisima želi naglasiti vezu s tradicijom pa stavlja i glagoljični natpis, a da je isti izveden doslovnom zamijenom znak za znak, umjesto da se obavilo konzultiranje sa strukom, ako već nije bilo informiranih, pa da je to izvedeno korektno.
Spomenuo sam ja Treba znati da su svi "glagoljični fontovi" većinom stručno (mislim: informatički) loše napravljeni jer postoji standard za smještaj glagoljice u kodnu mapu Unicodea, tako da u fontovima može i treba bez problema koegzistirati glagoljica, ćirilica i latinica:

http://unicode.org/charts/PDF/U2C00.pdf

Dakle nije štos u fontu, već u potrebnom glagoljičkom "layoutu" tipkovnice koji je već malo teže napraviti. Tada je moguće i kucanje brojeva, specijalnih simbola itd.

Evo što proširena svojstva fontova za Win (besplatno proširenje koje se skida na Microsoft Tipography) kaže za onaj font s HRT-a:

Supported Unicode Ranges: Information not available in font
Supported Code Pages: Information not available in font
Font Name: Eugen's Glagoljica uglata
Font Vendor: Altsys (Macromedia)
Description: Information not available
Copyright: Generated by Fontographer 3.5 on Friday 11. 8. 1995. by Zox (e-mail: ...

Da ne govorimo o tome da font sadrži simbole tipa $%&, slova na mjestu []{}, arapske brojke...

Mislim da bi trebalo staviti negdje neku stranicu "glagoljički pravopis", a možda bi bilo dovoljno dopuniti Wikipediju.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!

Zadnje uređivanje Daniel.N : 25.09.2009. at 14:48. Reason: dopuna
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom