Pogledaj jedan post
Old 25.03.2017., 17:11   #1
Racionalizam=nihilizam?

Da li su previše racionalni stavovi gubitak vremena? Da li iracionalni ljudi žive bolje,ispunjenije? Navest ću sad nekoliko primjera iracionalne i racionalne osobe:

Razgovor o utakmici:

Iracionalan (u nastavku I): sutra je nogometni derbi,idemo na utakmicu?
Racionalan (u nastavnu R): ne,oni ionako igraju za svoj džep,neda mi se trošiti vrijeme na njih

I: moram se osvetiti osobi koja me povrijedila
R: ne moraš,vrijeme je ionako prolazno,trebao si unaprijed znati sa kime se družiš,sami si biramo ljude za družbu

I:uzet ću kredit da si kupim nekretninu,moram ju sad odma dobiti
R: bolje bi bilo štedjeti i kupiti si u kešu

I: napada nas neprijateljska vojska,idemo u obranu
R: bolje da pobjegnemo nego da umremo mladi,idemo tamo gdje je mir

I: kada dođem na vlast,ja ću vladati ljudima,svijet će biti bolje mjesto
R:misliš da si najpametniji? Ako ne želiš da drugi tebi nameću svoju volju,nemoj niti ti njima

I: maknut ću kolegu s posla mobingom,smeta mi konkurencija
R: i što ćeš napraviti? Misliš da nema drugih poslova i firmi gdje će bolji biti uspješniji?

Da bi čovjek bio sretan mora biti iracionalan,racionalan čovjek cijelo vrijeme razmišlja i ne djeluje i cijeli svijet mu se pretvara u ništavilo. Racionalist kao filozof? Lako moguće. Zato većina ne voli filozofiranje jer se to svodi na puštanje mozga na pašu dok vrijeme prolazi.

Uzmimo primjer knjigu Nietzschea "Zartustru",cijelo vrijeme je dolazilo do racionaliziranja problema među ljudima. Uvažavali bi se viši ljudi što je bilo nepotrebno i sudbina Zaratustre je bila takva da je ostao sam u planini da bi kasnije došao do zaključka da smo mi svi "volja za moć" a to je iracionalnost u pravilu iako i racionalsit teži tome ali ne zna kako to postići. Racionalizam je protiv prirode. Uzmimo u obzir Darwina i evoluciju. Da su organizmi razmišljali racionalno tipa svi smo mi živa bića,nikada ne bi bilo što imamo danas. Jeste li više sretni i ispunjeniji kada pokušavate biti racionalni ili iracionalni?
Detektor is offline  
Odgovori s citatom