Pogledaj jedan post
Old 05.02.2008., 19:23   #6
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
planiram sam radit betonske stupove za ogradu
stupovi bi trebali bit visoki 1,5m iznad tla i u tlu jos 0,5m (valjda bu dosta)
debljina bi bila fi50 il 60

e sad pjesak+cement+?+armatura
dal mi uz pjesak i cement treba jos kaj
i kolko debelu armaturnu sipku da stavim unutra
i koji omjer pjesak cement
ne znam što će ti to i jel ti se isplati
imaš puno posla, ručnog rada, a nikako ne ispadnu dobro kao kupovni
prvo nije važna toliko debljina armature, četiri šestice su ti sasvim dovoljne, ali je problem što one moraju biti dva cm svuda od površine stupa znači moraš raditi i odstojnike i vezati, a ako je armatura više prema sredini, ponaša se kao jedna i postoji opasnost da stup pukne
Bliže ne smiju biti, jer se stup ljušti, može armatura početi hrđati na tom mjestu, bubriti i dalje uništavati beton
Drugo, ovisi koliko tih stupova trebaš, treba izračunati cijenu materijala za kalupe, obično se u jednoj turi radi po 6-8 stupova kod kuće
Beton, to je najvažnije, ne samo da šljunak i cement moraju biti savršeno izmiješani, što bez mješalice jako teško postići, nego moraš imati i vlastitu, ili posuditi, a potrebna ti je svakih nekoliko dana jednom, pa opet moraš čekati nekoliko dana da možeš ponovo koristiti kalup. Omjer je 1:3 dobar, ali jači cement, ne obični
Osim toga, potreban ti je dobro nabijen beton u kalupe, inače ostanu šupljine, i stupovi pucaju
To u betonarama postižu raznim vibratorima, od podloga koje vibriraju, do specijalnihvibratora za beton koji se stavljau s gornjeg kraja
Kad pogledaš cijene gotovih stupaca i novaca koji moraš uložiti u armaturu, beton, kalupe, ne znam da uz puno svojeg rada uštediš nekoliko kuna po stupcu i još su uvijek slabije kvalitete, jer bez vibro stola teško da mogu ispasti kvalitetni kao kupovni
Ovisi o količini, jer ipak je razlika radiš li dvadesetak stupova ili nekoliko stotina
go2 is offline  
Odgovori s citatom