Pogledaj jedan post
Old 06.10.2017., 19:48   #1804
Quote:
Serengeti kaže: Pogledaj post
Kao što sam elaborirao svim društvima je emanentno stvarati vjerske obrasce ako nisu u stanju objasniti svijet i stvarnost oko sebe. Mi smo danas privilegirani. Imamo internet, enciklopedije, dostupno obrazovanje. Nijedno društvo prije nas nije bilo djelomično ili potpuno u stanju, pa su se zato kroz čitavu dugu ljudsku povijest stvarale religija, vjera u božanstva, natprirodne sile, toteme itd. itd.

Prema tomu svako od nas bi, ako nešto ne zna objasniti, prihvatio magični karakter neke pojave. I to bi se tako progresivno širilo kroz zajednicu i naraštaje. Zapravo o tom fenomenu je Dawkins detaljno pisao u teoriji memetike - https://en.wikipedia.org/wiki/Viruses_of_the_Mind
http://bigthink.com/paul-ratner/soci...dern-societies

Moj odgovor je da religija, ili ako hoćeš spustiti se na primitivniju razinu plemenskog štovanja duhova djeluje kao katalizator kad ne možeš objasniti pojave u svijetu koji te okružuje. Tu mislim pojave od smjene godišnjih doba, prirodne fenomene, pa i filozofske koncepte - zašto postojim u svom plemenu, narodu etc, odakle dolazim ja itd. Nijedna civilizacija, bila ona sumerska, majanska, egipastka ili indijska nije bila toliko napredna da suvereno objasni svojim žiteljima svijet koji oni doživljavaju. Pa su sve razvile čak vrlo slična božanstva, recimo za opisivanje metoroloških pojava na nebu (grmljavina, kiša), zatim elkipse i sl.
Jedini je problem što to jednostavno nije istina. Mehanistički pogledi na svijet su postojali i tada. Općenito mi je fascinantna ta potreba da se prijašnje generacije karakterizira glupljima i blesavijima. U stilu, oni nisu znali koliko i mi pa im nikad na pamet nije pala ideja o mehanističkom svemiru bez Boga. Nisu ti ljudi bili idioti. Bilo je i njima jasno da akcije imaju reakciju, da posljedice imaju uzroke u materijalnom svijetu, itd., razlika je u tome što su oni tome pripisivali i nematerijalnu stvarnost. Ja se ne sjećam da je napredak znanosti napravio išta po tom pitanju. Upravo suprotno, znanost nema niti mogućnost reći nam išta po tom pitanju, budući da je to van njenih okvira. Ako gledaš svijet kroz sunčane naočale, ne bi se trebao čuditi da svijet izgleda tamnije nego inače. No, to nije razlog za tvrditi da je to sve što do svijeta ima. Upravo je u tome i problem sa scientizmom.

Quote:
Napretkom civilizacija napredovale i "evoluirale" su religije tih civilizacija. Još dok smo bili lovci u kamenom dobu to je to bilo plemensko štovanje duhova životinja i umrlih. U starom vijeku pojavili su se organiziraniji oblici s apstraktnijim božanstvima, ali i dalje s prinošenjem žrtava. U babilonu i egiptu bilo je stvaranje vjerske hijerarhije s vjerskim zakonima i propisima....
Ljudi su oduvijek imali koncepciju apsoluta. Da su religije prilagođene društvenim okolnostima u kojima se pojavljuju, svakako. No ljudi su uvijek imali koncepciju apsoluta, iako se shvaćanje i izražavanje istog donekle mijenjalo kroz povijest. Čak i u politeističkim religijama. U monoteističkim religijama je to nešto drugačije izraženo, ali takve su hijerarhije oduvijek postojale. Religije dijele zajedničku suštinu.

Quote:
Dawkins je jednom prilikom u šali rekao da ljudske civilizacije teže ka smanjivanju broja božanstava u koje vjeruju
Mnogi narodi, npr. židovi su bili politeisti (mnogoboštvo) štovali su više bogova. Pa im je Mojsije podario vjeru u jednog boga Jahvu. Glavne svjestke religije (islam, kršćanstvo, židovstvo) su monoteističke. U bućnposti će taj broj možda pasti na nulu
Ali neće pasti na nulu. Apsoluta se nikada nećemo riješiti.

I čisto da napomenem, u potpunosti si ignorirao moj argument. Možda ga nisi uočio jer ga nisam postavio na najdirektniji način. Također ti je moja poanta oko memetike u potpunosti prešla preko glave. U tom su slučaju sve ideje "virusi", ne samo religijske ideje. To je tada jednostavno priroda ideja u društvu. Ideje, naravno, ne preživljavaju ukoliko su pogubne po pojedinca ili kolektiv koji se tim idejama priklanjaju, therefore, apsurdno je tvrditi da je religija sa sobom donijela više lošega nego dobroga. To je i srž mog argumenta, koji je evolucijski. Sekularizam nije izgradio nijednu civilizaciju. Liberalizam nije izgradio nijednu civilizaciju. Razlog tome je što su to inferiorni sustavi koji, iako su se nužno pojavljivali kao ideje kroz povijest, nikada nisu uspjeli pobijediti u procesu selekcije. Štoviše, slični se obrasci pojavljuju isključivo na već izgrađenim civilizacijama koje posjeduju određenu dozu sigurnosti i komfora, te kao paraziti proždiru tijelo te civilizacije do njene smrti, ostavljajući iza sebe samo truli leš.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom