Tema: Njemacka
Pogledaj jedan post
Old 11.11.2012., 12:36   #7102
Quote:
mojca1 kaže: Pogledaj post
trustno gdje si otišao,kako,dali si imao koga za pomoć ili na sljepo.Početkom prvog krečem u avanturu sa mužem na slijepo u potrazi za poslom bez ičije pomoći,a svi oko nas nas smatraju ludim frikovima jer je kao nemoguće uspjeti bilo gdje u svijetu i da svi idu samo na sigurno,no mi ne možemo na sigurno jer nemamo nikog tko bi nam pružio sigurno.
Pa sad vrlo je malo ljudi uspjelo otić de facto bez ičije pomoći, NA SLIJEPO!

Nije nemoguće, ali je nateži način s vrlo malo šansi za uspjeh!

Odlazak u inozemstvo na rad i život zahtijeva vrlo pomno planiranje, informiranje o mogućnostima ostvarivanja prava boravka i rada u dotičnoj državi, i dosta "materijalnih sredstava u pričuvi" ....

Ima ljudi koji su uz svesrdnu pomoć "obitelji i poznanika" ipak bez pripreme doživjeli fijasko....

U tijeku svog rada s izbjeglicama za trajanja "novih balkanskih ratova" vidio sam svašta što se događalo i onima koji su imali "tetke, stričeve, da čak i braću" već etablirane u Njemačkoj, pa po onoj narodnoj "svakog gosta 3 dana dosta" kad bi to postalo "opterećenje" brzo ih ekspeditirali u ruke karitativnih organizacija ili što je u Njemačkoj bila klasika "tražioce azila"!

Posebna sorta su bili oni koji danas imaju dvojno državljanstvo, jer kad je Njemačka počela vraćat Hrvate nazad, brže su bolje onda vadili putovnice BiH jer eto oni su imali pravo i dalje ostat ....do daljnjega!

Snalazili su se ljudi na razne načine, oni koji bi uspjeli ostat dulje....na "DULDUNG" koji je bio to što i sama riječ kaže_ TRPLJENJE! U rijetkim je slučajvima DULDUNG značio i dobijanje radne dozvole za boravka u Njemačkoj,

procedura je bila ugavnom ista....

1. Dolazak kod rodbine.....mjesec, dva , tri ...neki samo 7 dana ....dok rodbina ne popizdi .....

2. nakon što ih rodbina "definitivno želi maknut s grbače" slijedi javljanje organima i naravno .....ZAHTJEV ZA AZIL!!!! ( što je definitivno bila greška iz razloga što su SVI TAKVI ZAHTJEVI BIVALI ODBIJENI kao neosnovani i riješenje povratku u matičnu državu ČIM SE SMIRE RATNI SUKOBI!

No privremeno su bili "zbrinuti" u ustanovama za prihvat azilanata....obično ili neko "kontejnersko naselje" ili stare NATO kasarne, napuštene i derutne gradske zgrade....djelomično pod skrbi karitativnih organizacija ( zajednička kuhinja itd) i nekim sitnim džeparcem......

3. ljudi bi tada nastojali nekako legalizirat svoj status ( što DULDUNG definitivno nije) stanovali tu gdje su ih smjestili ..dobivali neku crkavicu i radili na crno ( dok ih ne uhvate) i spremali za eventualni povratak

Neki su uspjeli dobit radnu dozvolu i odselili bi u neki unajmljeni stan, djeca su pohađala škole ( iako kao azilanti ili izbjeglice na duldung to nisu morali niti imali pravo) ..no imali su ono što su pametni znali iskoristiti...podršku NGO udruga ...

Pa je tako mnogo vrlo mnogo njih iz BiH uspjelo iz Njemačke preko velike bare u Kanadu i SAD....Arizona je puna tih bivših izbjeglica iz Njemačke ...kao i Toronto i Montreal, Vancuver....dosta je toga ilegalno prešlo u Dansku i na čuđenje svih USPJELO I OSTAT TAMO ....čak do Švedske gdje su bivali "getoizirani" van gradskih naselja....Neki su otkrili GB, u koju se nije lako moglo ilegalno, ali je njihova procedura za azil bila manje restriktivna od one Njemačke i ostalih EU članica....pa su dok nije bilo viza za HR putovnice na jednu putovnicu prelazile čitave horde ....trgovina lažnim HR putovnicama je bila na vrhuncu dok nije uveden vizni režim!

E sada da se vratim na one koji su otišli u Kanadu ili SAD ..preko crkvenih organizacija koje su brinule i o izbjeglicama ....

Takva organizacija bi nalazila "garante" u tim zemljama, koji bi preuzeli garancije i prvi smještaj "kandidata" za odlazak ....šanse za uspjeh su imali naravno "mlade obitelji s djecom" i kvalifikacijama tada potrebite u tim zemljama što je bila i garancija da će ubrzo tamo imat svoj posao i uredan život!

Osobno znam neke od njih koje sam zbrinjavao nakon što bi postavili zahtjev za azil ....jedna je obitelj iako je imala i legalni status u Njemačkoj otišla u Kanadu ....( inaće Srbi iz Sarajeva) on VKV Kuhar, i ubrzo su se snašli tamo ....pa za njima i dalja njihova rodbina koja je još bila na DULDUNG u Njemačkoj...sestrična .....i brat mu koji je bio vozač....jedne znam koji su preko caritasa otišli u ARIZONU


Jedan moj poznanik a mogu reč i prijatelj koji je u Hrvatskoj ovih dana očekuje "startni pucanj" za odlazak u Kanadu, naravno LEGALNI i prošao je proceduru ( informirao se ) i na našem vozačkom forumu je detaljno opisao NAČIN na koji ide ( forum hrvatski-truckstop.com) ...uglavnom preko forumskog poznanstva jednog kolege vozača u KANADI koji je tamo došao preko caritativne organizacije kao izbjeglica i danas je svoj gazda sa više kamiona, uspio je naći "garanta" ....našao je firmu koja će ga zaposlit.....prošao sve uvjete ....i to je to!!!!

Odlazak na slijepo je po meni ČISTA LUTRIJA i neozbiljan korak!
Financijski izdatak nije mali jer postavljaju je se prva pitanja osnova za život

1. Gdje i koji smještaj?
2. Prehrana ?
3. Posao? Koji su uvjeti da bi dotična država dala pravo na boravak i rad?
4. hoću li za "ulaznu vizu" koja je preduvjet MORAT u domovinu? I koliko traje postupak onda????
5. Hoće li poslodavac ako procedura traje više mjeseci istrajat baš na tome da mene zaposli ili će uzet nekoga koga mu u međuvremenu njihov zavod za zapošljavanje ponudi????

U današnje vrijeme i retriktivnu politiku EU država takav je način odlaska prije osuđen na propast nego na uspjeh! Bez obzira na stručne kvalifikacije i profesionalni profil!

Pametni ljudi se prije u domovini obilato i ciljano informiraju, pogledaju uvjete koje moraju ispuniti da bi u dotičnoj državi dobili boravak i posao, spremaju neku zalihu financijskih sredstava i TRAŽE ONDA TKO ĆE BAŠ NJIH U REDOVITOJ PROCEDURI ZAPOSLIT i riješit "administraciju" države!

Izuzetaka uvijek ima....i mnogo sreće....ali baš NA SLIJEPO je "prejaki DUHAN" za popušit!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline