Pogledaj jedan post
Old 04.07.2017., 20:44   #54
Smile Tenkovi i stanje

Sretoh kolegu iz brigade prošli tjedan pa sam se išao nešto prisjetiti i surfajući vidjeh temu Vihor" ranije opisanu.
Mislim da sam tijekom akcije bio nakon prelaska Letovanićkog pontona u Slani ( i kako je ovdje rečeno bilo je jako artiljerijsko djelovanje po nama), ali smo s veljačom 1992 prebačeni u Brkiševina/Šišinec na mjesto prelaska, što zaključujem po datumima na fotkama koje sam radio i danas imam. Uključio sam se u temu jer vidim da se malo zna o mehanizaciji koja je102. ostala na drugoj strani pa ću to lagano opisat, a ne znam je li tko već pisao, jer tek ponukan ovom temom postadoh forumista.
Sjećam se da je nakon stalnih prepucavanja u jednom razdoblju nastalo primirje, Kupa se spustila i lijepo se vidio naš tenk po sredini, dok se ostala mehanizacija dobro vidjelacijelo vrijeme preko Kupe.
Jednog (mirnog) dana sa sumaglicom, s dvojicom kolega prešli smo čamcem do tenka u sredini, poslikali se i otišli na drugu stranu te se poslikali na oštećenim tenkovima i transporteru. Zamolio sam kolege iz našeg voda da osiguraju podršku s naše strane ako čedeki zapucaju. Bilo je mirno, možda nas nisu vidjeli , ali uglavnom vratili smo se bez ispucanog metka. Često su pucali po nama u Brkiševini iz Stankovaca, ali ovdje je bilo mirno taj dan. Čini mi se ono srpsko izvješće nelažirano jer tenk iz vode je izgledao neoštećen, a i ovaj vani oštećeni, izgledao je popravljiv. Imam lijepe ( žalosne ) fotke s njih.
Dečki iz našeg voda su, mislim , koji dan kasnije na bačvama izvukli i kampanju s druge strane te su ju popravili i dalje koristili . Imam i o tome fotke. Kad se to pročulo, ljudi iz sela su se raspitivali bi li im se mogla tako prebaciti mehanizacija s kojom su se spustili do Kupe prije okupacije ( traktori, prikolice).
Kad sam bio preko uz tadašnju razinu Kupe i naše položaje potpore zaključio sam da je mostobran uvelike branjiv, jer se i u koritu rijeke može sakriti cijela bojna te zajedno s ovom našom stranom djelovati, ali kasnije kad je Kupa narasla, sve je prilično izloženo, bez zaklona i tenk u vodi se ne vidi ( imam fotke).
Čuo sam da je kasnije UN pomogao izvlačenju tenka iz rijeke te odvlačenju ostalih, a kako mi je po odlasku s tih položaja smrtno stradalo '92 tamo još dragih kolega, nije me ništa vuklo da ponovno posjetim to mjesto. Možda odem ovo ljeto, a nadam se da sam dodao još koji podatak u mozaik,

Zadnje uređivanje Kupobranac : 04.07.2017. at 20:59. Reason: Ubačen je iz nekog razloga smajlić kojeg nisam htio
Kupobranac is offline  
Odgovori s citatom