Pogledaj jedan post
Old 22.01.2013., 21:58   #3190
Quote:
monkica24 kaže: Pogledaj post
molim vas mišljenje oko nalaza sistematskog pregleda, 29 godina

MCHC 358 (320-345)
Poštovana,

MCHC označuje prosječnu koncentraciju hemoglobina (molekule koja prenosi kisik) u eritrocitu. Inače, MCV, MCH, MCHC se zajedničkim imenom nazivaju eritrocitne konstante. Ti parametri opisuju neke značajke eritrocita. Promijenjene vrijednosti ovih parametara uvijek se trebaju promatrati zajedno s vrijednostima broja eritrocita i koncentracije hemoglobina.

S obzirom da su kod Vas i broj eritrocita i koncentracija hemoglobina uredni, a vrijednost MCHC tek je vrlo malo povišena, mislim da to nema nikakvog kliničkog značenja. Dakle, moje je osobno mišljenje da po tom pitanju ne bi trebali brinuti.
Quote:
MPV 11.5 (6.8-10.4)
Navedena vrijednost označava prosječan volumen krvnih pločica (trombocita) i uspoređuje se uvijek s brojem trombocita. S obzirom da je taj broj kod Vas uredan, nešto veće krvne pločice također, prema mojem mišljenju, nisu nešto o čemu biste trebali brinuti.
Quote:
KOLESTEROL 5.1 (< 5.O)
HDL KOL. 1.4 (>1.2)
LDL KOL. 3.2 (<3.0)
Nešto povišene vrijednosti kolesterola, koje nisu zabrinjavajuće ali svakako bi trebalo vidjeti kakva Vam je težina i kakve su Vam prehrambene navike.
Quote:
URIN:
ERITROCITI 1 (O-2) OSTALO 0
To je uredan nalaz.

Quote:
AST 46 (8-30)
ALT 87 (10-36)
Vrijednosti jetrenih proba nešto su povišene.

Vrlo važan podatak je uzimate li kakve lijekove (pritom mislim i na oralne kontraceptive, lijekove protiv bolova koji su dostupni bez recepta, npr. ibuprofen, neke druge preparate...). I to može biti razlog blago povišenih jetrenih enzima (osim "neumjerenosti u jelu i piću").

Nadalje, imate li ikakvih tegoba (npr. nelagoda ili težina ili bol u predjelu trbuha, ispod desnog rebrenog luka ili neke druge smetnje)?

Kad na sistematskom pregledu pronađemo ovakav nalaz, obično uputimo pacijente da ga ponove za nekoliko tjedana i tek ako u ponovljenom nalazu pronađemo povišene vrijednosti, upućujemo osobu na daljnju obradu.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom