Pogledaj jedan post
Old 27.02.2017., 22:47   #83
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
A što nije istina? Bojim se da imaš pravo da je svaka generacija sve tuplja i tuplja (manje inteligentna od prijašnjih). Jedino ne znam je li to samo obično opažanje ili su to stvarno potvrdili nekakvim istraživanjem. Današnji osamnaestogodišnjaci, majko moja, imam dojam da sam bio zreliji od njih u vrtiću. Ali su zato nenadmašni u skrolanju na smartphoneu!

No mislim da to svejedno ne mijenja moju konstataciju. I dalje smatram da prosječni homo sapiens jest u stanju svladati bilo što iz tog famoznog stema, bez obzira na pretpostavljeno generacijsko smanjenje inteligencije. Ai je tu problem nedostatak motivacije tj. cost benefit omjer je prevelik. I lakše je nabiflati nešto društveno/humanističko nego pokušati razmišljati apstraktno te riješiti neki novi problem na temelju prijašnjih spoznaja. Još kad se uzme u obzir da se do titule može doći uz puno manje muke....
Glede toga da je svaka generacija sve gluplja - tvrdnja itekako stoji.
Nije to nikakav moj dojam nego postoje već ne jedno istraživanje na tu temu. Na to gledajte potpuno objektivno. Današnjim tinejđerima koncentraciju i pažnju odvlači pa jedno 10 puta više stvari nego što je to odvlačilo mojoj generaciji koja je tek na faksu upoznala internet.
Hebiga, morate priznati, internet ima dobru i lošu stranu. Dobra strana je da je svaka informacija dostupna i da netko tko želi može vrlo kvalitetno svladati neke vještine i usvojiti znanja čačkajući samo po internetu. Loša strana je da dolazi do zasićenja informacijama tj. nebitne i bitne informacije su pomiješane u nerazmrsivo klupko i toliko ih je da neizvježbanom umu to prestavlja totalni overload mozga. I tako se 95% mladih jednostavno prepušta brzim "informacijama" i beskorisnom trošenju vremena na facebook, twitter i ostale društvene mreže. Za njh postoji već i termin a to je "google generacija". Već je i znastveno dokazano da njihova koncentracija traje tek 20-tak sekundi tj. par rečenica. Sve što je više od toga za njih predstavlja nevjerojatan umni napor. To ćete nepogrešivo primjetiti ovdje na forumu i bilo gdje na portalima. Mlađe generacije komentiraju u max tri rečenice i ne čitaju duge postove (poput mojeg sada ) niti ih zanima što piše poslije prvih par redova jer su kao "shvatili" bit. To će se naravno pogubno odraziti a i već se odražava na STEM područje (a poslije i na sva druga područja) jer STEM zahtijeva dubinsko razmišljanje i koncentraciju koja traje ipak duže od 20-tak sekundi.
IT sektor još i može odolijevati neko vrijeme jer se sa današnjim alatima za dummyje može krpati duboko nerazumijevanje koda ispod haube ali inženjerija već trpi itekakav gubitak kvalitetnog kadra jer se jednostavno ne možeš zvati inženjerom ako znanje usvajaš onako "leteći" bez razumijevanja. Po meni, situacija za STEM nije blistava jer to mlade jednostavno ne zanima. Nije dovoljno zanimljivo na prvi 20 sekundni pogled .
Hebiga, čeka nas idiokracija kao u poznatom dokumentarcu....
Pripremite se jer ćete biti neugodno iznenađeni količinom gluposti koju ljudska bića mogu napraviti
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom