Pogledaj jedan post
Old 19.04.2009., 22:58   #6
Smile

Quote:
twisterhr kaže: Pogledaj post
preporučavam bolje tušek cobra 499,odličan brodić,super dizajn i dosta opreme i domaci proizvod
Nazalost ne slazem se u potpunosti s twisterhr-om, iako moram priznati da sam i ja kad sam vidio Cobru definitivno odlucio sebi kupit gliser i da nisam dosta se raspitivao i razmislio ,kupio bih Cobru sigurno. Za moje zelje (oko 5m ali bez sjedalice za skipera da bude sto veci prednji lezaj) nasao sam samo Cobru, Open 510 i Coverline Marea 500.
Cobra je zaista naoko izvrstan gliser, unutrasnjost uredjena taman po mom gustu - kad se stave kušini ima isprid konzole veliki lezaj od priko 2m, veliko spremiste ispod zadnje klupe u koje ce ti Tusek stavit rezervar od 120l.... Da ne duljim, sto se tice uredjenja i iskoristivosti prostora zaista nisam vidio bolji gliser u klasi cca. 5m
Medjutim, od njega sam ipak odustao prvenstveno zbog 2 razloga:
1) cijena samog broda je bar 10000kn veca od npr. Open 510 kojeg sam kupio, a i od slicnih glisera (npr. Aquamar 17 ili Samoa, Saver 495 i sl. - pogledaj kod Motonavis-a u Rijeci, obicno daju dobre cijene za paket brod+motor jer su i zastupnici Suzukija za Hrvatsku)
2) tezina - razlog 1 bi jos nekako prozvakao, ali tezina mu je prevelika sto dovodi do raznih problema (i novcanih kad se na kraju sezone podvuce crta i zbroje svi troskovi).

Iako u papirima pise da mu je tezina samo 500kg, i sam proizvodjac ce priznat da je to samo na papiru. Pokazao mi je slike dna broda i sto je sve tu stavio radi stabilnosti i mislim da brod ima blizu 600kg tj. daleko najtezi kojeg sam vidio u klasi 5m (mislim da se cvrstoca moze dobiti malo boljim konstruiranjem uz 100kg manju tezinu). To u praksi znaci da triba jaki/skuplji motor da bi on izglisirao, pogotovo ako je opterecen. Mario Tusek ce ti preporucit Evinrude E-Tec 90ks jer je to dvotaktas sa direktnim ubrizgavanjem sa velikim okretnim momentom koji treba za pokrenit tezi brod. Ostali motori su jednostavno preslabi za tu tezinu, znam da su neki pokusali sa Hondom 90ks (radi manje potrosnje), ali nije im bas islo. Cobra dobro ide sa E-tecom ali Tusekova prica o potrosnji oko 7-8l/h je budalastina, moras racunati sa barem 15l (lagano glisiranje oko 3000okr/min, 3 osobe na brodu) - na motoru u ducanu pise da je potrosnja 12-15l, u praksi mi je prodavac rekao oko 18l/h. Inace, za ostale "normalne" glisere od 5m je sasvim dovoljno i 70ks, cak i kad su optereceni pa je i potrosnja (ako uzmes 4-taktni) barem 3-4l/h manja. Da ne govorim da E-tec trosi i super kvalitetno ulje kojeg trosi oko 1%, dakle za oko 6h glisiranja ode 1l ulja (tj. 150kn). Za npr. 100 sati jedne sezone puno vise se potrosi na ulje nego za servis 4-taktnog motora (svakih 100 sati), o benzini da i ne pricamo (E-tec se doduse servisira svakih 300 radnih sati)
Nadalje, tezina Cobre sa motorom, punim tankom, tendom i opremom je cca. 1000kg pa treba jaci i skuplji trajler nego za ostale glisere te klase.

Na kraju da dodam da nakon razgovora sa Mariom Tusekom i njegovim ocem ne bih se bas pouzdao u njih i od njih nesto kupio, Mario je "mutež" s kakvima ne zelim osobno imati posla (toliko o domacim proizvodjacima, nadam se ipak da je M. Tusek ipak negativna iznimka medju njima).

Pozdrav
open510 is offline  
Odgovori s citatom