Pogledaj jedan post
Old 18.08.2004., 13:40   #20
Quote:
silvy kaže:
Molim vas moze li mi tko pomoc savjetom kako da pomognem svojoj kcerki koja ima 12 g i preveliku tjelesnu tezinu, dijetama?
Pomoglo bi da znamo kolika je ta prevelika težina, koliko je visoka, teška, je li od malena bucmasta ili odnedvno, kakve su njene i obiteljske prehrambene navike.

U obitelji mojih rođaka predebele su mama i kćer, a tata i sin ne, jer imaju brži metabolizam i takvu tjelesnu građu, a i više se kreću. No čitava se obitelj hrani nezdravo iako žive na moru.

Oni za doručak jedu kruh s namazima ili ga preskaču, pa se prejedu za ručak. Za ručak bude meso, pohano ili pečeno na masti, krumpir, salata, sve začinjeno vrhnjem, uljem, kečapom, majonezom. Svaki dan jedu slatko, jedu kasno navečer, za večeru opet kruh, ili slično kao ručak. Voća i povrća malo, ništa integralno, ništa nemasno, mliječnog malo, ribe ništa...nije čudo da su debeli.

Dob od 12 godina, znači pred pubertet je kritična i postoji opasnost da ona dobije komplekse ili da sklizne u prehrambeni poremećaj. Zato mislim da bi bilo najbolje ne ići ni na kakvu dijetu i ne pričati o njenoj kilaži, nego uvesti što lakšu i zdraviju prehranu cijeloj obitelji.

Evo par savjeta:

općenito - uvedite integralni kruh, rižu i tijesto
- hranu kuhajte, dinstajte ili pecite na malo ulja, najbolje maslinovog
-neka ne jede kruh uz svaki obrok, osobito ako postoji prilog
-slatkiši neka budu više voćni i lagani, a što manje kupovni (keksi)
-industrijske sokove, colu, hamburgere, pizze, chips - izbjegavati


Doručak:
DA: voću, integralnom kruhu, nemasnim mliječnim proizvodima, svježem soku, kuhanim jajima, nemasnoj šunki, muslima...
NE: pečenim jajima s bijelim kruhom, masnom siru i kobasicama, krafnama, kroasanima, keksima, industrijskom soku...

Ručak:
DA: što više povrća, kuhanog, svježeg, dinstanog, nemasno meso ili riba, integralna riža, krumpir - kuhan i začinjen peršinom i češnjakom, lagane juhe, jela bez zaprške, ako su cušpajzi - bez zaprške i puno masti...
NE: krem juhe, svinjsko pečenje, masni umaci na bazi vrhnja, prilozi poput kečapa i majoneze, kruh uz ručak...

Večera:
DA:
opet povrće, voće, možda hrenovke, svježi sir...
NE: slatko, teška hrana, pizza, hamburger...

Gablec:
DA: voće, jogurt, integralno pecivo...
NE: hot dog, čokoladice, krafne...
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom