Tema: Šarplaninac
Pogledaj jedan post
Old 03.11.2010., 15:56   #127
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Ne mogu izdržati jer me je količina neobičnih stvari ovdje isprovocirala. Nisam stručnjak za šarove, iako poznajem jednog dugogodišnjeg uzgajivača. Ali pasmina je pasmina, ma koliko tornjakaši i šarovaši mislili da su iznad planeta i da su njihove pasmine najstarije i najčišće na kugli.



Konstatacija da se šarplaninci nisu mješali s drugim vrstama samo je upola točna. I danas postoje kombinacije šarplaninac-vuk, i u Lici i u Bosni. Što se tiče križanja s drugim rasama ili "miješanja", nije li šarov postojao u istom biotopu kao i tornjak, koji je isto najstariji i jedini ilirski pas, i krašar, koji je opet jedini i najstariji pas...? Zbog toga se linije računaju od onog "dana" kad je pasmina priznata i standardizirana. Većina pasa nastala je križanjem pasmina pasa; vrlo mali broj pasa je pod "sumnjom" sa su izvorni psi (basenji, pjevajući pas...)

Previše, ali BAŠ previše gledaš CSI. Na žalost, na brdovitom si Balkanu. U svijetu je sasvim normalno provjeravati parnjake DNA analizom, a ne nekakvim papirom koji krivotvori svaki 7-godišnji klinac korištenjem iPhonea i wireless printera, ni komp mu ne treba.



Vidi gore što se tiče papira. Sve ostale priče o stručnosti su glupost. NITKO ne može na osnovu papira zaključiti NIŠTA. Za niti JEDNOG psa. Ne postoji apsolutno NIKAKVA veza koja povezuje pojedinu kopiju pedigreea i pojedinog psa, uključujući oznake čipova i tetovaže. SVE može biti krivotvoreno. Pa i sam pas.

Izgled psa ne znači apsolutno ništa. Potpuno čistorkvan pas iz dobre linije može značajno odstupati od standarda. To je zato što linije više-manje uspješno kontroliraju genotip, a fenotip nije 100%-tni odraz genotipa već kombinacija genotipa i uvijeta potrebnih da se informacija zapisana u genotipu ostvari u fenotipu. Isto tako, nečistokrvan pas može izgledati prilično "u tipu".
istina je da se papiri mogu krivotvoriti ali ja se ne bavim prodajom pasa niti uzgojom
znaći nije mi cilj muljaza
poznam vrstu dobro nisam neki laik, lljudi od kojih sam uzeo psa su mi po nekoj daljnoj rodbinskoj vezi rođaci. i psa sam dobio ne kupio, uzeo sam od
njih zato sto znam da se bave uzgojom pasa ne iz interesa i profita nego tradicija ako nisi sa time upoznata onda ti ja kažem da se do tradicije drzi
i svega par obitelji uzgaja na taj naćin sarplanince i oni se razlikuju po bojama svaka obitelj ima svoju boju psa e sad sam ja jos od čoveka iz kinoloskog saveza tražio da mi potvrdi kakav je primjerak znači stručni pregled kojeg sam platio ali ne da bi krivotvorio papire nego iz svoje taštine. A čovjek je dao ocjenu ali ne zbog para nego mu je to posao i vjeruj mi on je poznat u svijetu i njemu nije do krivotvorenjqa i para.
ajde evo ti i slika kad si navalila tolko

Zadnje uređivanje florian : 03.11.2010. at 16:57.
florian is offline  
Odgovori s citatom