Pogledaj jedan post
Old 12.08.2012., 20:18   #6531
Za sada torifikacija se gleda zbog onih normi CO2 limita i za carbon trading i da bi elektrane koje rade na ugljen mogle reci da imaju 10% ili sto vec biomase kako ne bi bile penalizirane. Pa spaljuju ugljen + to drvo. A prednost torificiranog drveta je sto (1) ne upija vodu - moze se drzati na otvorenom (2) lako se pretvara u prah kao i ugljen pa moze ici na istu foru u kotao termoelektrane i naravno taj carbon cap / cabron trading i zakonske norme. Dakle radi love....a i cijela ta prica oko emisija plinova i ekologije je zakuhana od strane ljudi koji hocu zaraditi lovu....burze i spekulanti.

Npr ti u Indiji mozes imati neko postrojenje na bio plin i time stedis X tona CO2 godisnje. I onda tu svoju ustedu "prodas" kao carbon trading nekoj firmi u Europi koja se s time pokrije.....a tvoje postrojenje u Indiji je tipa ono kuca od familije, i radis bioplin u kanti. U medjuvremenu preko puta ceste se pali bilo kaj jer tam nije nikog briga za ekologiju.

Slicna je fora da ti zasadis drvo i onda to drvo isto tako nosi carbon credit kojeg mozes prodati na burzi. Ali nitko ne provjerava da li se to drvo posusilo za 2-3 tjedna odnosno nije se primilo ili ne i da li raste i slicno. Zapikni u zemlju, prodaj carbon credit i uzmi lovu.

Ili kada je Aston Martin ubacio u svoju flotu mali gradski auto na bazi Toyote iQ imena Astom Martin Cygnet. I samim time je smanjio prosjek emisije CO2 svoje flote automobila i time smanjio poreze i razno razne udare po djepu. A u principu nikog nije briga od ljudi u Aston Martinu za CO2 niti je briga kupce Aston Martina za potrosnju i CO2 niti je ikog briga za taj mali autek. No mozes ga kupiti ako hoces...

Mislim ovo je malo off topic, ali dosta proucavam te stvari zadnjih par godina i znam da ovdje nitko ne brije na ekologiju na temi - nema "zelenih" - sto je super je ne bih imao snage da objasnjavam stvari kakve jesu.

Po meni ako hocemo biti zeleni - treba rijesiti hladjenje. Tu najvise energije ode (frizideri, obrada hrane, cuvanje hrane, hladnjace, hladionice, klaonice, klima uredjaji). Grijanje nije problem - ako dodje smak svijeta uvijek mozes zapaliti vatru. Ali kako sacuvati mrtvu kokos da se ne pokvari?
europe2seoul is offline