Tema: Policija
Pogledaj jedan post
Old 23.11.2009., 19:27   #13
Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Novim Pravilnikom o načinu policijskog postupanja, navodno će i to pitanje biti do kraja definirano.

Inače, ne vidim zašto ja ne bih izvadio oružje iz futrole, iako još nisu stečeni zakonski uvjeti za uporabu vatrenog oružja. Time si bitno skraćujem reakciju ukoliko dođe do potrebe za uporabom v.o., a samim time možda sebi ili nekome drugome spasim život.

Vrlo je bitno ne zaboraviti, kada postupanje završi, izbaciti metak iz cijevi, što se u nemalom broju slučajeva dešava da policajci još danima hodaju sa metkom u cijevi.
Quote:
House M.D. kaže: Pogledaj post
Tako je. Nakon svega radi vlastite sigurnosti i procjene on može izvaditi oružje bilo kada. Nigdje u zakonu se to ne spominje kao posebna radnja koju treba uvesti u izvještaj ili koja se posebno regulira nekim određenim protolokom. Normalna radnja kao i zakopčavanje uniforme.
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Sjedi, mudrac, 1. Šala mala…

Kao što ti je već kolega rekao, pištolj vaditi smije, ali pucati najvjerojatnije ne (ipak ne znamo o čemu se radi, ali ostat ćemo kod toga). Vađenje pištolja iz futrole i ubacivanje metka u cijev nije uporaba i ti postupci nisu regulirani zakonima. To su tehnički postupci koji ovise o opasnosti (vidljivoj ili mogućoj) i u procjeni su samog policajca. Nakon takvog postupka nije potrebo pisati nikakvo izvješće.
Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Ma ljudi, neki od vas su zbilja smiješni.

Onaj tko živi i radi pošteno i normalno, nije ni svjestan policije oko sebe, a onaj tko nije baš pošten u svojem životu, njemu svaki policajac smeta.

Osobno radim taj posao skoro deset godina i par puta sam prilikom trka za nekime vadio pištolj samo zato da mi ne ispadne iz futrole, a ponekad sam ga bio primoran izvaditi zbog mogućeg razvoja situacije.

I na kraju, lako je o uporabi vatrenog oružja raspravljati svim onim pravnicima i sucima te neukim laicima nakon što je isto uporabljeno, ali policajac se prilikom uporabe nalazi u vrlo stresnoj situaciji, njegov puls možda je 200, organizam se priprema za nešto najgore, a on mora u sekundu-dvije utvrditi kvalifikaciju kaznenog djela (ako hvata počinitelja KD-a mora razmišljati kolika je kazna propisana za to KD) te donijeti odluku da li će pucati ili ne.

Nije jednostavno, no neki od vas olako shvaćaju to zanimanje. Volio bih vas vidjeti jednom kad se nađete u gužvi između nekolicine divljaka, pa da vidim vaše reakcije.
Quote:
House M.D. kaže: Pogledaj post
Može policajac bilo kada izvaditi pištolj. U Njemačkoj me lik na cesti zaustavi (motorna jedinica) i izvuče pištolj. Ruke na volan, dođe do auta, papire i ajmo.
Vadit pištolj može kad god, ali pucat ne smije. Iako bi narod danas i za vađenje pištolja trpao murjake u zatvor.
Konačno netko pametan tko radi taj posao i kuži o čemu se radi, slažem se ljudi s vama u potpunosti
__________________
master smoogj please may I write, please master smoogj !!!
killerknez is offline