Pogledaj jedan post
Old 01.08.2005., 19:12   #2
Za vađenje sva četiri umnjaka više je nego preporučljiva opća anestezija.
S jedne strane maksilofacijalac ima komoditet pa može "rezuckati" natenane dok dakako s druge strane bolesnik sve to blaženo prespava.
Štoviše mislim da se svuda danas po defoltu radi to u općoj anesteziji ukoliko baš ne postoji kontraindikacija za to.

Kao i prije svakog zahvata koji uključuje opću anesteziju moraš napraviti rutinske laboratorijske pretrage, krvnu grupu, eventualno internistički pregled i EKG te anesteziološki prijeoperacijski pregled. Ukoliko imaš neku kroničnu bolest vjerojatno kontrolni pregled kod odgovarajućeg specijalista ne bi škodio prije operativnog zahvata.

Eventualne komplikacije a vezane uz anesteziju kod MFK operacija ovog tipa relativno su rijetke naročito ukoliko je čovjek u anesteziju "ušao" zdrav.
No niti najmanji operativni zahvat nije 100% siguran, komplikacije su uvijek moguće.

No, tijekom cijele operacije rad srca, krvni tlak i kvaliteta ventilacije pomno se kontroliraju i po potrebi se odmah reagira.
Sam zahvat se radi uz endotrahealnu intubaciju ali ne kroz usta što je najčešće nego kroz nos - nazotrahealno.
Stoga nakon zahvata možeš osjetiti bolnost u nosu ili imati laganu epistaksu. Bolnost možeš neko vrijeme osjećati i u grlu uslijed postavljenog tubusa.
Odmah nakon operacije dok još nisi "sav svoj" ali zadovoljavajuće dišeš, tubus se vadi.

Povračanje, mučnina, pospanost, ošamućenost, vrtoglavica....su otprilike stvari koje se mogu očekivati postanestezijski nakon svake operacije pa tako i ove.

Sigurno se nakon zahvata osjeća i bol ali kako sam negdje već pisao postoperativnu bol moguće je vrlo dobro kontrolirati ali nažalost ne i kod nas gdje je sve uglavnom shematizirano i gdje se počesto dobije odgovor da "nakon operacije mora boljeti".

Antibiotici se svakako dobivaju jer je ipak riječ o usnoj šupljini gdje obitava gomila bakterija. Obično čak i dvije vrste - klindamicin i efloran recimo za početak ili za koju se već kombinaciju doco odluči.

"Bed lak" recimo na MFK odjelu u mojoj ustanovi je što tamo bježe od intravenskog davanja svega ko vrag od tamjana tako da nakon par dana čovjek ima dupe tvrdo ko daska od muskularnih injekcija antibiotika, analgetika.... ....nema nikakvog razloga, ako čovjek ima venski put da lijek koji se može dati intravenski, daje bockanjem intramuskularno.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline