Pogledaj jedan post
Old 17.09.2017., 03:52   #7
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
Maloumni je ovo već negdje napisao, a nadala sam se da nisam samo ja to zapamtila. Čini se da jesam.

Termini za oznaku vremena odnosno sata doista se upotrebljavaju onako kako je leMONZoo objasnio. Dodala bih, međutim, da se oznake od 0 do 24 ne primjenjuju samo za tehničke potrebe, nego i u brojnim službenim slučajevima - pozivnicama, rasporedu programa, plakatima... U svakodnevnome govoru doista se kaže u pet, u sedam, u jedanaest, a kao dodatak može i ne mora stajati točnija odrednica.

Uzgred, najveći problem nastaje u komunikaciji između kontinentalne i primorske Hrvatske. Uspoređujem Zagreb i Rijeku jer te govore poznajem, ali ni drugdje, mislim, nije puno drukčije. Recimo, ako u Zagrebu kažem nekome da ćemo se naći u pola pet, onda je to 16.30 - osim ako oboje nismo jutarnji manijaci. Nedajbože da to isto kažem u Rijeci - ili me neće razumjeti ili će doći u 17.30 odnosno "pet i po(l)". O tri manje kvarat i trifrtalj tri bolje da i ne govorimo, a vidimo se u uru i po neću ni spominjati.
Ha ha, frtalj tri, pola tri, trifrtlja tri, tako samo u Hrvatskoj i vjerovatno nigdje drugdje. Ni naše komšije pojma nemaju što to znači.

Baš me zanima da li tako govore na nekom drugom jeziku?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom