Pogledaj jedan post
Old 03.11.2007., 17:00   #19
Quote:
Ako se misli na tzv. Dubički rat, radilo se o lokalnoj megalomaniji,a ne ozbiljnim ratnim planovima.
Mislim na Austro-Tuski rat od 1737-1739 godine koji je poceo Austo-Ugarskim krsenjem Pozarevackog mira i opstim napadom na Bosnu.Nije se tu radilo o "lokalnoj megalomaniji" nego o pravom osvajackom pohodu, koji je tezio da iskoristi predhodne nedavne pobune i kugu u BiH i odlazak velikog broja Bosnjaka u odbranu Ocakova, prilikom kojeg je i Car, cini mi se Karlo VI, izdao proglas Bosnjacima da se poslije osvajanja imaju il prekrstiti ili ici iz Bosne.Poslije pobjeda Bosanskih snaga pod Banjalukom i Starom Ostrovicom konacno je usanovljena sjeverna ganica BiH i ozbiljniji A.U napadi odbijeni za sljedecih 140 godina.Ne smije se ni zaboraviti uspjesna odbrana Bosanskog Novog 1717 i gotovo cijele "prave" Krajine tokom ratova 1683-1699 i 1714-1718.
Sto se samoga rata iz 1788 (tzv.Dubickog rata) tice i tu je uspjesno zaustavljena A.U i to na samome pocetku kampanje i sto je najznakovitije zajednickim snagama i muslimanskih i katolickih Bosnjaka.

Quote:
Tursku su kao silu slomili Ludwig Baadenski i Eugen Savojski, i ona se od toga nije nikada oporavila. Nije ništa ni "vratila", jer su pohodi Savojskog u dubinu Balkana bili samo pljačkaški napadaji, bez ikakvih strateških ciljeva, logistike i ostalog. U samoj je monarhiji to i bilo tretirano kao rubna pojava i avanturističko pražnjenje, a ne ozbiljan vojni zahvat.
Poznato je da je Beogradski mir vratio teritorije izgubljene Pozarevackim mirom a takav sporazum je bio moguc samo uspjesima na vojnom i diplomatskom polju.
Citao sam veoma mnogo o ovoj temi ali na ovakvu konstataciju poput tvoje prvi put nailazim.Iz kakvih izvora uzimas ova potpuno fantasticna misljenja.
Tahvil-pasa is offline  
Odgovori s citatom