Pogledaj jedan post
Old 16.06.2011., 15:29   #89
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
U ranom srednjem vijeku su crkvena i svjetovna vlast bile dosta umrežene i ispremješane. Ponegdje i u nekom trenutku je biskup utjelovio i crkvenu i svjetovnu vlast, poslije se to više djelilo itd. Civilna (necrkvena) osoba pokopana u crkvi može biti netko važan za lokalnu zajednicu, dostojanstvenik čiju zaslugu je prepoznavala i crkva. Vrlo često su to donatori biskupijama, samostanima i crkvama. Mogu biti i ljudi čiji rad je zadužio i svjetovnu i crkvenu zajednicu pa mu se na taj način odaje počast. Na taj način je pokopan naš filozof u dijaspori, Frane Petrić (Francius Petricius) koji je pokopan u jednoj crkvi u Rimu, a nije bio crkvenjak.

Ali ima toga i u 21. st. kod nas, vjerovao ili ne. Evo u Zadru je prije nekoliko godina pokopan mons. Šime Duka u grob u crkvi Gospe od Zdravlja. Doduše radi se o crkvenoj osobi, bivši tajnik vatikanskog arhiva i građanin Vatikana, ali mu je grob smješten među srednjovjekovne u crkvi, što je poprilično neuobičajeno za današnja vremena, ali je razlog uobičajen. A zasluga je bogata donacija zadarskoj nadbiskupiji kojom se obnovio čitav niz crkvenih objekata u Zadru u zadnjih 10 god.
Puno hvala na odgovoru , to me bas zanimalo jer sam u maticnim knjigama nasao jednu zenu mojeg roda koja je bila pokopana u lokalnoj Crkvi u 18. st
junot is offline  
Odgovori s citatom