Tema: Berlin
Pogledaj jedan post
Old 16.05.2008., 10:16   #1
Cool Berlin

pozdrav svima, ovo je moj prvi post iako priznajem da sam u zadnja 2 dana procitala SVE prepiske u dijaspori puno stre pisali al ja imam jos puno nerazjasnjenih pitanja..ok zato kaj mi je sve oko ove teme full novo...
pa bih vas molila za neke pocetne smjernice da znam od kud da uopće krenem.


dakle... imam 26 godina, diplomirani sam inženejr elektrotehnike, radila u Siemensu 3 godine. imam decka iz berlina s kojim sam nedavno ostala trudna. odlučili smo da bi ja došla u berlin da tamo i rodimo bebu i nađem posao kad to sve prođe. a decko je rodjen u berlinu, zivi tamo cijeli zivot, ima firmu i sve..jedino kaj im hrvatsko državljanstvo

e pa sad pitanja...

1. gdje se nabolje obratiti za pomoć kod ovakvih slučajeva, ako ima neki centar kod nas koji nije nužno veleposlanstvo (vidim iz postova da niste baš oduševljeni suradnjom)

2. do kada moram ja položiti tečaj njemačkog, prije zahtjeva za vizu ili mogu i kasnije

3. kakvu dozvolu mi je najbolje tražiti da dođem u zemlju na duže vrijeme - čula sam za neku koja je za 'spajanje obitelji', to mi se nekako čini najbliže

4.šta trebam da bi uopće rodila bebu u njihovoj bolnici, to mi ne pokriva naše zadravstveno, jel?

5. kako ostvariti prava koje imaju bebe koje se rode u njemačkoj (novčanu pomoć i sl). ovo pitam zato kaj ja ovdje imam ok posao i plaću, pa ne znam dal da se odjavim s posla prije ili poslije porodiljnog, koji mi ovdje pokriva država a za berlin ne znam kako to ide.

6. jel bolje da se vjenčamo prije ili je to nebitno kod sve te papirologije i ostvarivanja prava (ne bi se htjeli zaletit pa da ispadne da nam bi bilo bolje da smo to napravili kasnije, mislim zbog prava bebe i sl...volimo se mi)

joj, sad sam vas zatrpala sa svim tim pitanjima, al ne znam od kud da krenem, tek sam počela istraživati, a malo mi je nezgodno jer ne znam njemacki pa mi je većina linkova beskorisna. upisat ću se na sate njemačkog ( ako znate neku dobru učiteljicu privatno, pošaljite mi kontakt

svi linkovi, komentari, iskustva su i više nego dobro došla... a kad to rješim radim tulum na koji ste svi pozvani...

thx unaprijed
automaticarka is offline