Tema: Berlin
Pogledaj jedan post
Old 16.05.2008., 19:11   #7
Quote:
biljcica kaže: Pogledaj post
Herr Buntspecht, mislim da ste joj ovdje dali par krivih, povrsnih informacija.. cura je sama napisala da joj je muz hrvatski drzavljan koji ima vlastitu firmu.

time reci da vjerovatno ima i privatno zdravstveno osiguranje. posto doticna nikad prije nije radila ili boravila u njemackoj morat ce najbolje i nju samu sto prije privatno osigurati ili bar uplatiti u gesetzliche krankenversicherung pa bi bar bebica bila preko nje automatski besplatno osigurana.. za razliku od privatnog gdje bi za sve troje morali extra placat. ako je bilo koje osiguranje uopce uzme jer je trudna i oni to vide od pocetka kao trosak.
dakle nek se sto prije raspitaju kod raznih zdravstvenih osiguranja, inace joj programiran porodjaj u domovini.
malo si fulala,kao prvo ko kaze da joj decko ima privatno krankenversicherung,ovdje mozes birat.
da bi se nju osiguralo svejedno ili privat ili u drzavno zdravstveno,doticna gospodicna mora obavezno imat sredjen boravak(Aufenhtalt),bez toga mozes zaboravit krankenversicherung.
postoji neaka mogucnost turistickog osiguranja preko ADAC al to je samo za jako hitne slucajeve.

Quote:
biljcica kaže: Pogledaj post
automaticarko, razmisljajte sada racionalno. ja bih se na tvom mjestu sto prije vjencala, nema sad veze jel u Hrvatskoj ili u Njemackoj. vjencanjem u Njemackoj bi mozda jedino ostali postedjeni nekih bespotrebnih komplikacija..

dok rjesite sve te papire oko boravka i vize nakon vjencanja, boravi kod njega kao turist, to ti ne moze nitko zabraniti.. a kao njegova supruga imas onda pravo i na duze od 3 mjeseca, ak se ne varam.. i onda se fino kao udana zena u Berlinu brines o birokraciji. a zdravstveno osiguranje za to vrijeme si uvijek mozete u hitnom slucaju uz tvoje hrvatsko nadoplatit i privatno, znam to iz iskustva jedne frendice.
sa druge strane, ne bih nikako prekidala radni odnos u domovini prije mi istekne porodiljski kako bih bar tamo kasirala na sta imam pravo, bez obzira bila udana ili ne. sigurno ti i poslodavac po zakonu mora davat jos bar mjesec dana placu nakon sto rodis, zar ne?! zasto bi im to poklonila..
a bebica ako se rodi u Berlinu automatski dobija njemacko drzavljanstvo i svoj djeciji doplatak iliti kindergeld od arbeitsamta. to bi ionako moralo ici preko tate. jer kindergeld se principijelno dodjeljuje djetetu do 18 godine zivota tj. dok ne zavrsi skolovanje, a ne roditeljima! preko roditelja se djetetu moze samo isplacivati, a i ne mora, vec cak i direktno na djetetov ziro racun.
eee kad bi to sve tako lako islo
zakon o strancima je promjenjen krajem prosle godine ,dakle mora sve obavizt u zagrebu,bez sredjenih papira nesmije bit duze od 90 dana u 6 mjeseci u njemackoj!!!
istina zdravstveno placa ak je hitno,samo kod nje se porod nebi dogodio slucajno nego namjerno,pa bi sigurno sve morala platit iz svog djepa,al ko voli nek izvoli!!
beba ce dobit uz hrvatsko i njemacko(uz razne uvjete9 ali samo u slucaju ako majka ima ko sto rekoh sredjen boravak....
sta mislis koliko bi dolazilo vamo nako turistiocki i radjalo:lol

Quote:
biljcica kaže: Pogledaj post
ako uspijes srediti svoje papire na vrijeme, ti bi jedino mozda imala pravo 6 mjeseci na nekih 300 EUR mjesecno mutterschaftsgeld koji je mozda visi od primanja koje bi ti Hrvatska dala za vrijeme porodiljskog.
samo sto za sredjivanje papira ce joj barem 10 tak mjeseci trebat

Quote:
biljcica kaže: Pogledaj post
raspitajte se o svemu, decko ti sigurno zna gdje se mora ici u Berlinu pitati.. i onda si izracunajte koja kombinacija vam se najvise isplati.

hmm... nadam se da ti sada nisam ispricala bajke.

zelim vam srecu i puno jakih zivaca!
to sto kazes,novi zakon s kraja prosle godine je sve postrozio,
dakle prvo se udat!!!! pa sve ostalo!!
buntspecht is offline