Pogledaj jedan post
Old 24.11.2011., 00:46   #404
"...ali ovo za Vern? Kakve veze to ima s ičim? Vern jest privatni, ali većina ljudi tam su ozbiljni koji idu na doškolovanje nakon već jednog završenog faksa. Ne moraš me uvjeravati u istinitost svoje tvrdnje, svjesna sam činjenice da sve po svud ima kupovanja ispita i diplome, ali ne smiješ biti isključiva."

To sam navela jer sam to saznala prije tjedan-dva. Ako hoćeš mogu pisati kako su se godinama kupovale diplome na državnim fakultetima i to smo svi znali. Ili da u državnim gimnazijama rade ljudi kojima ne bi trebalo dati čuvati ni dvije ovce, koji ulaze u razred kao u arenu, a ne sa smješkom i raširenih ruku. Ili da se naše školstvo srozava na svim razinama jer je očito netko isplanirao da ostanemo sluge pokorni.
Znaš koji je glavni problem državnih škola, a koji privatnih? Dobru školu čini dobar sastav učiteljskog vijeća i dobar sastav učenika. Jedno bez drugog ne može dati dobre rezultate jer ćeš imati utege koji te vuku na dno ovako ili onako. Ravnatelj jedne privatne gimanzije mi je rekao da bi bio sretan kad bi prosjek ocjena upisanih učenika iz osnovne škole bio barem 4. Druga mi je ravnateljica priv. gim. rekla da upiše najviše 20 posto odličnih učenika. Kako predajem u osnovnoj školi znam što to znači. Dakle, u privatnim je školama problem sastav učenika. U državnim je problem sastav učiteljskog vijeća. Na žalost jedan (manji) dio profesora predaje tako da od njihovog predavanja ima više štete nego koristi. Nedavno mi je jedna od mojih ravnateljica rekla da je sramota da učitelj ne može dobiti otkaz ni kad očito nema pojma o tome kako bi trebao raditi. Ma u stvari, ona je navela slučaj učitelja koji joj je pijan dolazio na nastavu. I u pravu je, ako netko u školi i dobije otkaz to su uglavnom ravnatelji. Da ima i profesora narkomana vidjeli smo ovih dana u novinama kad je ubijena prof. sociologije zbog duga svom dileru. I najgore je što se izgleda znalo da je ona narkomanka.
Na kraju, ne vjerujem privatnim školama i fakultetima jer nema nikakve kontrole njihovog rada. Oni će puštati studente jer im od toga ovise primanja. Jednako je na fakultetima u manjim gradovima. Poznanik mi je jednom rekao da im dekan kaže na zadnjem roku da moraju puštati jer neće imati studente na drugoj godini.
I da, znaš li zašto sam upisala sina u određenu privatnu gimnaziju? Jer je po rezultatima prve mature bila bolja od najboljih državnih gimanzija. Baš sam bila glupa.
Mislim da su problemi našeg školstva slični kao i problemi društva u cjelini.
uciteljica1 is offline  
Odgovori s citatom