Pogledaj jedan post
Old 05.01.2010., 16:11   #9
Tvrditi da je vrhovnistvu bilo u interesu predati Posavinu Srtbima, znaci biti totalna budala.
Zasto?

Jednostavno zato jer postojanje koridora ne omogucava samo postojanje Republike Srpske vec i RSK. A radi se o 1992. godini, godini kada nasa ni vanjskopolitička, a ni vojna situacija nije bajna.

Posavina je pala jer se nije mogla obraniti. Naravno, danas ima onih mitomana koji tvrde da smo mi "mogli" rasturiti Srbe kao budala Vecernjak, ali to su nerealni politicki i vojni diletanti. A najčešće se radi o "udbašima". Pod navodnicima zato jer guraju nekakvu izdaju od strane političkog i vojnog vodstva tadašnje vlasti.

Ali mislim da se u vecini slučajeva ipak radi o budalama i glupanima.

1992. mi kao RH, nismo mogli do kraja sudjelovati u obrani Posavine. Nismo imali potpunu suglasnost muslimanskog vodstva na čelu sa Alijom Izetbegovićem. Potpisan je sporazum o vojnoj suradnji u graničnim područjima, ali nije postojalo zajedničko zapovjedništvo, zajednički nadzor postrojbi itd. Nije bilo jedinstva zapovijedanja.
To je prvo.

Drugo. HV tada, a i prije je funkcionirala više kao dobeovoljačka vojska, a ne kao prava vojska. HVO takodjer. Trebalo je mobilizirati sve Posavljake, ali ni tada se ne bi mogla do kraja obraniti Posavina, jer je Srbima taj dio bio iznimno važan. Važan do jaja, zato su i postrojbe vojske RSK dolazile u proširivanje "koridora".

Znate onu od Baje?
"Ide Mile preko koridora
i on kaže da se proći mora...."

HV i HVO nisu ni organizacijski, ni moralno, ni tehnički bili sposobni se oduprijeti Srbima. U Posavinu su se slale većinom dobrovoljačke snage, samo oni koji su bili dobrovoljci. Postrojbe su bježale sa terena, jer su neki zapovjednici iz HR slali citave bojne tamo, a nisu smjeli. Zapovijedi MORHa i GS OSRH su bile jasne, idu samo dobrovoljci.


Naravno, za sve ovo znati, trebalo bi malo više pročitati i dokumenatra i knjiga, imati malo mozga, pratiti pogotovo, sudjenje Praljku i ostalima, na kojem izlazi na viodkjelo brdo činjenica i dokumenata.....

Ali sve je to problem, pa je najlakse se odrediti prema vlastitom "ideološkom " nahođenju.

Jebeš istinu i činjenice
Weteran is offline  
Odgovori s citatom