Pogledaj jedan post
Old 19.10.2006., 09:48   #17
Quote:
markokic kaže:
Napravio bih dimnjak za peć na drva ali tako da je peć otprilike u središtu prostora. Dimnjak bi zbog toga morao proći kroz deku. Kuća je naime prizemna, pravokutnog tlocrta, nema kosi krov već je završena betonskom ravnom pločom na fert gredicama i ulošcima. Najveći problem će po mom mišljenju biti brtvljenje između dimnjaka i proboja kroz deku da ne bi poslije curila voda u kuću. Obzirom da nije kosi krov, pretpostavljam da limeni opšav ne bi pomogao. Ima li netko sličnih iskustava.

Osim toga kako se slažu ulošci tj. dijelovi od kojih se dimnjak gradi i što je sve osim vanjskog četvrtastog i unutrašnjeg okruglog uloška potrebno za kompletiranje dimnjaka. Čuo sam za nekakvu "staklenu vodu", a ne znam što je to niti kako se s tim radi.
mislim da ti je limeni opšav ipak najbolje rješenje. no radi zadržavanja vode možda bi ti bio bolji npr bakreni opšav. može se zabrtviti mislim silikonom

uloške cijevi slažeš jedan na drugi i zamazuješ ih na spoju uložaka smjesom staklene vode i šamotnog brašna. nije loše dobro izolirati šamotnu cijev dimnjaka pomoću npr kamene vune, kako bi izbjegao slučajne toplinske mostove od morta sa cijevi (mortaju se vanjski blokovi dimnjaka), budući da ti kompromitiraju (povećavaju) toplinski kapacitet dimnjaka, a što ne želiš (dimnjak ne bi dobro vukao). obično ti daju tanku trakicu pletenicu od kamene vune, no bolje je rješenje uzeti paket kamene vune pa nagurati koliko ti treba.

također, vrh dimnjaka ti treba biti na određenoj visini iznad krova, a obzirom da imaš ravni krov, to je nešto više nego da je kosi krov. raspitaj se. onako kako mi se čini, trebat će ti preko metra iznad krova.

raspitaj se koji ti je fi dimnjaka najpogodniji za peć na drva. meni su za moju "portabl" kaljevu peć savjetovali fi14, a fi16 za plin. dobro radi oboje, dakle valjda su bili u pravu.
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom