Pogledaj jedan post
Old 21.08.2003., 15:28   #11
Re: Molitva !

Quote:
Meta12 kaže:
Sto mislite o Molitvi i razlicitim vrstama moljenja, Bogu, Majki Bozijoj i Svecima.
Da li molitva pomaze ?
Da li je molitva potrebna ?
Da li Bog reagira na molitvu ?
Da li se recimo isplati moljenje Krunice?
Sve o, protiv i za molitvu ?
Sto je vase misljenje o tome ?
M.
Da li molitva pomaze ?
Da, iskrena molitva autentičnom vjerniku pomaže, u to nema sumnje!

Da li je molitva potrebna ?
Kako kome, ovisno o osobnosti i osobnoj filozofiji/religiji. Netkome je životno potrebna, nekome nije.

Meni nije potrebna, kao ni dobrom dijelu mojih prijatelja. Uglavnom svoje probleme rješavamo sami, svojim snagama.
"Čuvaj se sam, pa će te i Bog čuvati" - omiljena je izreka mog dobrog prijatelja. Kad to izgovori, redovito poljubi križ koji mu na lančiću visi o vratu.

Da li Bog reagira na molitvu ?
Onome koji uistinu koji vjeruje, Bog reagira. Bez sumnje.

Da li se recimo isplati moljenje Krunice?
"Isplati" je trgovački pojam, vjerovatno si mislio na to da li je krunicom poluatomatizirani niz molitvi efikasniji od one "stand-alone" koncentrirane molitve.

Vjerujem (jer osobnih iskustava u tome nemam) da jači efekt ima pojedinačna molitva na koju se čovjek koncentrira i u njoj sudjeluje svim svojim duhom, dušom i tijelom, nego takove "rafalne" molitve.

Nije riječ samo o kršćanstvu, poznati tibetanski "molitveni mlinovi" su mi uvijek izazivali ironičan osmjeh na usnama.

I u ratu bih radije bio precizni, koncentrirani snajperista, nego mitraljezac.

Sve o, protiv i za molitvu ?
Sto je vase misljenje o tome ?


Ništa ni za ni protiv, mislim da nema univerzalnog recepta ni rješenja.

To što je moj pristup bliži onome "Delaj, ovdje i sada!" nego "Moli, kaj se, nadaj se!", ne znači da mislim da je molitva manje vrijedna.

Koji način kome odgovara ovisi samo o njegovoj osobnosti.

Kao što Meta simbolično prikaza, meni osobno molitva ne bi ni malo pomogla.

Jer nikad nisam uplatio tiket.



V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom