Pogledaj jedan post
Old 17.01.2012., 02:15   #4
Posto sam odlucio nesto povecati broj biljaka za ovu sezonu, tako sam danas odlucio zasijati jos nesto novih papricia. Nisam imao pri ruci tresetnih plocica pa sam odlucio upotrijebiti ono sto mi je pri ruci - obicne plasticne casice i jos obicniju komericjalnu i lako dostupnu zemlju. Naravno da su tresetne plocice prakticnije i donekle odlican izbor, ali ponekad ih je tesko nabaviti pa zasto ne upotrijebiti ono sto nam je pri ruci i sto ce uroditi s gotovo istim rezultatima ?

Za ovu namjenu su idealne casice od 1dcl koje cesto nalazimo u automatima za kavu, obicavam koristiti casice u kojima se po rasadnicima prodaju sadnice. Na dnu obvezno izbusiti nekoliko rupica za drenazu.

Svu opremu koju smo koristili prethodnih sezona pozeljno je temeljito oprati i dezinficirati kako bi izbjegli mogucu kontaminaciju. Obicno sve posude, zlicice i sl. namocim na desetak minuta u lavor u kojim sam stavio 1-2 cepa Domestosa i vruce vode. Prije upotrebe dobro isprati s tekucom vodom.




Napunimo casice do vrha pri cemu ne stiscemo zemlju nego ih samo protresemo - sabijena zemlja otezava klijanje pa nam je cilj ostaviti je rastresitom.

Zalijemo je kao i tresetne plocice blagim cajem od kamilice, ne nuzno ali posto s njim imam dobra iskustva prakticiram taj obicaj - mozda su price o njegovim pozitivnim svojstvima za klijanje samo jos jedan od mitova, ali isto tako ne moze odmoci

Preferiram zaljevanje odozdo jer se tako zemlja kvalitetno navlazi bez da je s mlazom sabijemo ili razbacamo, a isto tako ta tehnika i u kasnijim fazama ima visetruke prednosti:



Zemlja ce se natopiti nakon par minuta u zdjelici, evenutalno mozemo malo zaliti sam vrh kako bi ubrzali namakanje.

Sadnja sjemenki kao i u tresetne plocice, izbusimo rupice max. 5mm i u njih stavimo po jednu sjemenku. Ako ih imamo viska mozemo ih staviti i vise, kao na doljnjoj slici. Nakon sto prva sjemenka proklija sve ostale koje ce se naknadno pojaviti ili odrezemo skaricama ili presadimo u zasebnu posudicu - po jednoj posudi samo jedna biljka.
Sjemenke prekrijemo finim slojem suhe zemlje koje promrvimo kroz prste.



Dalje sve isto kao i s plocicama, plasticna kutijica i toplo mjesto.


Kako su apetiti porasli tako ce mi ubrzo stedne zarulje postati nedostatne za toliki broj sadnica pa sam prionuo jednostavnom zahvatu za koji mi je trebalo nesto prirucnog materijala i desetak minuta vremena.

Uzeo sam plasticni propagator koji su dostupni gotovo u svakom vrtnom centru, u njega ugradio staru lampu s neonkom, te izbusio rupice kako bi ventilator od PC napajanja upuhivao hladan zrak te istovremeno uznemiravao biljke sto vrlo pozitivno djeluje na njihov rast i cvrstocu stabiljke. Za napajanje ventilatora sam iskoristio stari punjac od telefona na 5V zahvaljujuci kojem sam postigao i sporiji rad tako velikog ventilatora



U akciji to izgleda ovako:



Iako u principu lampu nije pozeljno staviti unutar poklopca (osim ako nije akvarijska) u ovom slucaju ventilator ce strujanjem zraka eliminirati kondenzaciju vlage, lampa ce biti puno efikasnija nago da je izvan kucista, a jedina negativna strana je cesce zaljevanje i rizik da nam se biljke osuse zbog nepaznje.

Kao sto sam i prije napisao; koliko god izgledalo jednostavno igranje sa strujom i instalacijama prepustite onima koji to znaju, plus sto uvijek postoji rizik od pozara i slicnih nezeljenih ishoda.

Zadnje uređivanje AndrejX : 17.01.2012. at 02:39.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom