Tema: Oporuka Q&A
Pogledaj jedan post
Old 21.11.2014., 13:08   #357
Quote:
wioleta kaže: Pogledaj post
Osoba s kojom nisam u krvnom srodstvu napisala je vlastoručno oporuku: svoje ime, prezime, adresu i oib, te kratku izjavu da svu svoju pokretnu i nepokretnu imovinu nakon svoje smrti ostavlja meni (navedeno je moje ime, prezime i adresa). Uredno je napisan datum i njegov potpis.
Nema suprugu ni djecu, roditelji su mu preminuli, od rodjaka ima samo bratiće i sestrične (oko 15-20 osoba....moja procjena), s njima nije u kontaktu, jer nisu u mjestu gdje živi.
Oporuku mi je pokazao.
Pročitala sam ovdje gdje i kako se može pohraniti vlastoručno napisana oporuka i to sam mu predložila, no njegov odogovor je bio "ma netreba, evo znaš gdje stoji i ako ja umrem ti ćeš je uzeti, neželim da se moja šira rodbina koju ne poznajem graba oko ovog što mi je još ostalo". Od ostavine jedino neku vrijednost ima stara kuća.
Mene sada zanima slijedeće:
- ako je takva oporuka do smrti kod njega i ako je ja stvarno onda uzmem i dam na uvid prije ostavinske rasprave da li je pravovaljana
- da li takva oporuka mora biti u zatvorenoj koverti dok je uručujem.
Čovjek je bolestan i svjestan je da u slučaju njegove smrti može računati na mene, da organiziram sve oko pogreba, što iziskuje i troškove itd.....dosta ga muči tko će održavati grobnicu poslije itd....
Još me zanima da li ja moram navesti sve njegove rođake prije ostavinske rasprave.....i da li će javni bilježnik ili sud sve njih pozivati. Čak niti on ih nezna sve navesti, jer njegova pokojna majka je imala puno baće, a i otac.
Što ako nekog ne navedem?
Hvala
Poštovana,

oporuke se u Vašim situacijama ne pišu, jer se lako mogu na sudu osporavati, a nasljednici mogu tražiti nužni dio.
Bolje bi bilo da s tom osobom sklopite ugovor o doživotnom uzdržavanju, s njim preuzimate i neke obveze, koje pretpostvljam i sada obavljate, al takav ugovor ne ulazi u ostavinsku masu. Nakon smrti primatelja uzdržavanja s smtrnim listom i prijedlogom, upisujete se u gruntovnicu, a i pokretnine ostaju
Vaše. A možete čim potpišete ugovor o DU staviti zabilježbu u gruntovnicu.
Moje subjektivno mišljenje, a i praksa oko mene je takva.
Malo se raspitajte, pogotovo u ovim vremenima kad ljudi nemaju novaca i bore se za sve što im zakonom može pripasti.
pozdrav.
Toblerona is offline  
Odgovori s citatom