Pogledaj jedan post
Old 26.09.2007., 14:21   #12


Kako ste vi zabrijali....

Kakvo lupanje tri akorda na klaviru???

Jesi ikad probao to, da znaš kako to zvuči - to nezvuči na ništa, i nije nikakva pratnja, to je ništa, to je samo isprazno drkeljanje po klaviru...

Dok probaj ista ta tri akorda svirat na gitari i usput nešto malo otpjevat ekipi i odmah sve pet...

Jebote imam frenda koji je tudum (dobro, ne baš potpuni) za glazbu, a sa glazbenom teorijom se poznaje ko ja sa Dalaj Lamom, pa je u manje od godine dana savlado sviranje gitare čisto ono iz zajebancije, lupa akorde svih naših, a i ponešto stranih pjesama i svima je super...

Realno gledano koliko ima gitarista, a koliko klavijaturista, to ti je samo pokazatelj koliko je šta lakše nučiti svirati...
Ne kažem ja da ti možeš nakon tri mjeseca vježbe naučiti svirati gitaru ko Knopfler, nego možeš napredovati puno više nego šta biš napredovao za tri mjeseca sviranja klavira, a još ako si bez škole, nema nade...
i btw dobre gitariste i ja rado poslušam i uživam u njihovoj svirci...

A šta ćeš mi pričati o težini sviranja i skidanja, kad moj kolega iz benda sa ni 5 godina sviračkog iskustva i bez ikakve škole skida knopflerov sultans of swing kompletni solo, i one slashove peripetije na gitari, a ja radim duplo više od njega pa kad skidam nešto malo zahtjevnije se najebem jako mnogo puno...

A govoriš kako je gitara znatno zahtjevniji instrument od kljava, a većinu toga šta odsviraš na gitari skinem ti na kljavam bez beda sa istim soundom i distorzijom i neznam s čime već ne...

Gledaj ti na gitari imaš za koristiti pet prstiju lijeve ruke, a desnom misliš samo po kojoj žici lupaš trzalicom, dok na sviranju klavira imaš posla za 10 prstiju (dakle duplo više nego na gitari), a ako još koristiš sustain onda imaš posla i za nogu...
Dakle na klaviru imaš puno više stvari koje moraš objediniti i uskladiti da biš zvučao donekle dobro, dok ti na gitari vježbaš samo akorde i nekakve solaže, i to naravno ne možeš svirati u isto vrijeme, a ja moram...

I još da se osvrnem na moje navodno neznanje za žičane instrumente...
Dok sam bio klinac svirao sam tambure pet godina (nakon samo dvije godine sviranja već sam bio ušao u orkestar), nakon toga sam nešto malo drkeljao po bas gitari, ali me nije ni jedno od toga interesiralo, prvenstveno zbog svoje jednostavnosti i nemogućnosti neke velike kreativnosti i vlastitog izražavanja (ajde to je i normalno za bas pošto je to prateći instrument)


I na kraju da samo kažem da ja ne smatram gitaru nižerazrednim instrumentom koji svaka budala može naučiti svirati, ne go sam samo istakno da je mnogo brži napredak u sviranju na gitari nego na klaviru, jer na njemu moraš poznavati užasno puno teorije, bez koje nemožeš svirati (tehnički gledano) dobro, jer ti je puno stvari nejasno i nepoznato i neki značajniji napredak možeš ostvariti samo sa kombiniranim učenjem teorije i vježbanja sviranja, a pošto to nemožeš sam naučiti, moraš platiti nekoga da te nauči,
A ja sam curi samo rekao da ne plaća bez veze nešto šta će nakon kratkog razdoblja prekinuti jer će shvatiti koliko je to teško...


Zapravo smo sviranje klavira i nije toliko teško kad se malo ufuraš, ali činjenica je da imaš milijon teorijkih stvari koje na klaviru moraš primjenjivati da bi ti sviranje bilo uspiješno...

I još jednom napomonjem da nisam rekao da na gitari nema nikakve nauke i teorije, ali ima manje stvari koje moraš naučiti od sviranja klavira...


U je..te, opet sam se raspisao....
SynTh is offline  
Odgovori s citatom