Pogledaj jedan post
Old 17.02.2010., 12:45   #1
Arrow Anđeli i demoni u islamu

Jutros pročitam neku misao o anđelima. Pomislih, dobra stvar, generalno znam šta se kod hrišćana misli kada se spominju anđeli i demoni. No, verovali ili ne, odmah mi je palo na pamet isto pitanje, ali - kod muslimana, odnosno u islamu.

Razlog pokretanja ove teme je dvostruk. Prvo, zaista bih hteo da jednom prevaziđemo plitke rasprave čiji je tata (čitaj: prorok, vođa, etc.) jači, čija je sveta knjiga svetija i slično. To su jako dobre teme, ali kada o njima govore pametni ljudi. Ne bih želeo da se ovom temom spustimo bilo koji nivo ispod, nego bih zaista voleo da muslimani objasne njihovo viđenje o anđelima, demonima. To je dakle ujedno drugi razlog, stav islama po ovom pitanju.

Odakle anđeli, odakle demoni? Koja je njihova funkcija? Kako će se na kraju sve završiti?

Pozvao bih sve raspoložene muslimane na ovu diskusiju, ako ništa drugo, onda kao jedan znak dobre volje da možemo o svemu razgovarati ako jedni drugima priđemo kao onim što mi stvarno jesmo - kao ljudima. Pojma nemam o ovoj temi, ne znam da li će šejtan na kraju biti uništen i slično? Možda mogu, ako se tema bude razvila, dati neki svoj stav i viđenje, neka pitanja, ali komparacija određenih ideja u nekim religijam je nešto što me je oduvek oduševljavalo, tako da pored eventualnih sličnosti, pretpostavljam da ima i razlika u odnosu na ove ideje u hrišćanstvu?

Postoji pregršt tema u islamu koje bih lično voleo više da saznam, možda je red da se krene od jedne. Do sada smo se nekako prečesto gledali kroz nišan, što razumem, ali možda je došlo vreme da malo okrenemo cev na dole, ta ljudi smo.

Za početak, zanimaju me arapski nazivi za anđele i demone, te možda neko jednostavnije objašnjenje za iste. Polazim od pretpostavke da je dobro da u startu definišemo pojmove.

Napomena - znate da većina ne-muslimanskog življa ne razume baš najbolje, izuzev reči Alah, određene izraze i terminologiju svojstvenu islamu, pa nije loše da ako i neko od vas kaže nešto što bi mnogima bilo nepoznato, bar da ukratko objasni o kakvom se pojmu radi. Ovo napominjem jer sam X puta pokušavao da ponešto i razumem, ali ono što sam uglavnom razumeo, odnosi se na pomoćne glagole i skoro ništa više. Dobro, harikiram, ali shvatate point.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom