Pogledaj jedan post
Old 29.01.2016., 18:41   #77
Quote:
Dvic kaže: Pogledaj post
Nisam morao ići dalje od naslovnice kurikuluma za Informatiku i članova radne skupine da se složim (posebice član iz V. gimnazije). Ako su takvi fakat top nastavnici u radnim skupinama za sva područja onda bi rezultat trebao biti vrhunski.

...no, krenuo sam dalje čitati - nakon standardnog tralalala tekstu o informatici dođe na konkretizaciju koje vještine je cilj izučiti kroz predmet:
● prikazivanje informacija kroz apstrakcije
● logičko povezivanje i analizu podataka
● automatizaciju rješenja uporabom algoritamskog razmišljanja
● prepoznavanje, analizu i primjenu mogućih rješenja u cilju postizanja
učinkovitog rezultata vodeći računa o dostupnim resursima
● formuliranje problema na način primjeren za uporabu računala i računalnih
alata
● generalizaciju procesa rješavanja problema primjenjivog na čitav niz sličnih
problema.

Mislim, apstrakcija, analiza, automatizacija, optimizacija, formulacija i generalizacija jasno definirane i jasno i glasno postavljene kao temeljne vještine?

I tako ide dalje sve do kraja... sve apsolutno točno postavljeno i definirano, ako se zna terminologija vrlo jasno se vidi da su autori stručni u području i ispravno razmišljaju; sve ono što bi čovjek htio ovako iz glave u tom programu sustavno, stručno i sistematično napisano i raspisano i još te uhvate svako malo sa odličnom idejom/doprinosom koji ti uopće ne pada na pamet...

OK, prodano, kurikularna reforma mi je upravo postala litmus-test za hrvatsku politiku. Mornaru sve upitno je oprošteno zbog toga što je stvari postavio ovako kako je, a ako itko od ovih novih pokuša ugasiti reformu ili aktivno usere implementaciju bilježim njih ponaosob i sve stranke kao one za koje se nikad, ni pod kojim uvjetima više ne glasa.

Mislim, wow, sretan sam i osjećam se inspirirano jer sam pročitao jedan birokratski tekst...
izgleda ko ogroman djumbus....

Ucenik raspoznaje programe i njihovu primjernu,ucenik prihvaca sugestije kako pravilno sjediti itd....ucenik ovo ucenik ono...

Bilo bi logicnije da se ucenika tjera da radi uzastopno i ponavlja uzastopno istu radnju da stekne naviku a ne da uci o programima i internet bontonu nego da ih primjenjuje uzastopno.

Oni koji imaju komp doma (ogromna vecina) ionako znaju saznat ce o svemu tome kroz dogledno vrijeme.Oni koji nemaju tesko da ce i koristit ikada.. tuzno ali realno. Tako da do 5-6 razreda ovaj dio informatike je bar izgleda nepotrebno. (koliko vidim po ovom kurikulumu)





Nakon toga bi trebalo pocet u 5 razredu sa stvarnim osnovama o hardware-u,software-u i slicno i osnovno programiranja.

Cilj bi trebao biti mozda povecat koncentraciju da djeca rade stvari koje vole inace ali na racunalu ili bolje stvari u kojima su dobre...Naravno plus osnove hardware-a,softwer-a,programiranja...

Ustvari ta nekakva interdisciplinarna kultura trebala bi se forsirat.. od pisanja zadacnica,referata do crtanja na kompjuteru...
Praznih Ruku is offline