Pogledaj jedan post
Old 29.01.2016., 19:39   #78
Evo gledao sam i ja emisiju.. vidim da i dalje se problemi vrte oko STEM-a... (Tj biologija,fizika,matematika...) tj majki svih ostalih predmeta.

Tj problem je kolko toga treba tj ne treba... kolka bi satnica trebala.. da li bi se trebalo spajat....



Predmeti tipa likovni ,tjelesni,strani jezici po meni se rade totalno krivo.

Tjelesni
Dijete bi vec u mladjoj dobi (1-6 razred) trebalo radit gimnastiku jer vec znamo i mi (koji nismo struka) da je to doba najpogodnije za to.Kad kazem radit gimnastiku mislim na pravu gimnastiku.. da djete je u mogcunosti napravit spagu,stoj na rukama i slicno do kraja 6 razreda...

Trcanje svaki tjelesni.. Vjezbe sa tezinom tjela.. norme za iste.. prica se o debeloj naciji a sa ovakvom satnicom tjelesnog klinci bi mogli izgledat ko spartanci nakon kraja srednje skole vec.

Osnovne sportova.. bilo bi poprilicno normalno da dijete na tjelesnom nauci osnove svakog sporta.. ne mislim na pravila vec na drzanje lopte,kordinaciju,pravilno izbacivanje i slicno,sporta po njihovom izboru...Pustit djecu da samo trce i igraju nogomet isto nema smisla jer to mogu svaki dan kad pozele.

Likovni.
Ako netko izadje nakon 8 godina a da i dalje crta crtica vertikalno i cetri crte na nju kao ruge i noge. Ocito nesto ne valja.. Ono forsiranje kolaza,gline,vodenih bojica (i ostale opreme koja kosta ko suho zlato zajedno) je nebuloza.. dovoljno bi bilo da uspiju djete nauciti da crta.Ali stvarno crta.

Strani jezici
Svaki strani jezik je lakse naucit dok si mladji.. Uopce nebi se trebalo forsirat pisanje stranog jezika nego prvo razumjevanje.. Naucit dijete osnovne rijeci i rijeci po njegovom izboru."tjerat" ga da slusa taj isti jezik u temi koju on voli.Bolje bi bilo da gledaju crtice,utakmice,serije u tom jeziku do 4-5-6 razreda recimo.Forsiranje da djete pamti kako se pise neki strani jezik dok ga ne razumije je isto jednostavno pretesko.
Pa od rodjenja slusamo materinji jezik a tek onda ucimo ga pisat i citat.. a ovdje se to radi paralaleno jer kao moze se.

Ostali predmeti..

Slazem se da neke stvari definitivno treba izbacit iz tih predmeta.. treba svaki dio pribliziti stvarnom zivotu (narocito matematiku)...
(Svi se sjecaju zadataka sa vlakovima.. ne samo zato jer su nam bili teski nego zato jer usko vezano uz nesto sta poznajemo.)

Svaki predmet bi se trebao ponavljat... Ponavljat skoro sve iz proslog razreda (temeljno gradivo) i onda ucit novo).. Ponavljat svake uzastopne godine prijasnje gradivo.

Kolko god glupo zvuci bolje zvuci nego da imas odrasle osobe koje se ne sjecaju sta su ucili i zasto su ucili to..

Ovo je sta se tice osnovne skole...
Praznih Ruku is offline