Tema: Škrtost
Pogledaj jedan post
Old 11.06.2012., 18:06   #31
Quote:
Škrt je onaj koji neće potrošiti razumnu količinu novaca na nešto što mu nije neophodno.
Apsolutno potpisujem.

Primjer mojih staraca. Ne znam je li riječ o škrtosti ili krivo posloženim prioritetima.
Oboje imaju solidnu plaću za današnje prilike u Hrvatskoj, cc.6000-7500 kuna.

Plaćaju visoke režije u stanovima gdje ne žive, nije im problem izdvojiti tisućicu eura za odvjetnika, pristati na pričuvu od kojih 600 kuna, ali dati kojih 29 kuna više za jednu knjigu tjedno, to je problem i bacanje novaca.
Također, platiti putovanje koje košta 6000 kuna je sasvim u redu, iako napominjem da praktički nikad ne troše na putovanja, ali sitničariti oko 30 kuna je opravdano.

Onda se pitam u kojim stvarima neki mali čovjek uopće može naći zadovoljstvo, jer tvrde da ništa od navedenog nije potrebno čovjeku.
Nabavka dobre knjige, rijetko isprobavanje nekog novog menija u japanskom restoranu po povoljnoj cijeni, ulaznica za kino...sve je to njima preveliki luksuz.

Osobno nisam čovjek kojem trebaju skupe stvari niti patim za istima, ali damn...ako si čovjek sa solidnom plaćom nikad neće priuštiti tako neku sitnicu, onda uzalud mu mrtvi kapital i sve ostalo. Kakva je kvaliteta njegova života?
Ako možeš ići na putovanje od 7000 kuna ili ti nije problem platiti visoke poreze na 'luksuz', a ne možeš dati 30 kuna, onda je sve navedeno u većim ciframa definitivno 'iznad tvoje razine'.
To je meni isto kao da netko vozi najnoviji mercedes, a s druge strane mu je problem platiti popravak kupaone i staviti novi zahod.

Barem ja tako gledam.

Zadnje uređivanje zoya85 : 11.06.2012. at 18:12.
zoya85 is offline  
Odgovori s citatom