Pogledaj jedan post
Old 07.09.2017., 09:43   #62
Quote:
JesusReborn kaže: Pogledaj post
Ja ću napisati svoje iskustvo koje sam imao pred jedno 3-4 godine. Bio sam zainteresiran za duhovnost, isprobavao metode, tehnike. Definitivno psihički "najzanimljivije" razdoblje mog života. Najvjerojatnije ste čuli za sliku i priliku Osha. Za neke je prevarant, za neke nešto više. Između ostalog, koristio sam i njegove metode i učenja, koje su se zasnivale na tome da promatraš svoje misli, tj. da ih pokušavaš zaustaviti. To u biti ljudi pokušavaju raditi i sa ostalim vrstama meditacije(ispravite me ako to nije vaš cilj).

Ali što sam duže takve vježbe radio na sebi, to mi se više pojavljivala psihoza, koju je teško za opisat. Kao da mi je mozak bio preopterećen sa tim vježbama. Doživio sam i par puta "duhovna" iskustva koja mi danas u retrospektivi više liče na halucinacije. Ali svakako su bila intenzivna i upečatljiva. A na neko vrijeme, to me sasvim obuzelo, došao sam do stadija da ne mogu normalno funkcionirati u društvu, jer su sva iskustva bila preintenzivna za moju glavu. Mogao bi to opisati kao traumatično, samoozljeđujuće iskustvo i patnju.

Ali sjećam se tog trenutka kad sam uspio odvojiti "sebe" i "misli" jedno od drugoga u pravom smislu riječi. U tom trenutku mi je bila jasno kao dan da sam ja svjesnost koja upravlja mislima. I ta svjesnost je bila apsolutno mirna, spokojna. I mogla je upravljati mislima i osjećajima, navoditi ih. Imao sam osjećaj kao da je moj mozak instrument kojeg mogu u bilo kojem trenu koristiti da razmišlja na koji god pravac želim. Ali ovaj put bez popratnih osjećaja straha, grižnje savjesti, uzbuđenja. I te osjećaje sam mogao navoditi i upravljati njima. U tom trenutku osjećao sam se stvarno slobodno. Kao da se ničega nemam bojati. Ali ispario je već idući dan. Kroz idućih par dana mogao sam ga na mahove vratiti, ali nikad za stalno. Naposljetku sam odustao od prakse jer sam shvatio da nije vrijedna sve te prijašnje patnje. A i zato jer sada barem intelektualno znam da je mozak samo instrument "duše" , ali sada imam sumnju da je ono stanje bilo samo zabrijavanje i ništa drugo. Ali ta čistoća misli, osjećaja, hmmm drago mi je da sam to doživio, usprkos prethodnoj patnji

Samo da vas upozorim na sve ovo i zašto mislim da krivo pristupate i da sam ja pristupao na krivi način. Ako Vi mislite promatrati misli, tko ste to Vi koji ih promatrate i komentiraju? Promotrite malo, i shvatit ćete da je prilično jasno da Vi koji promatrate misli ste i dalje samo misli. Jedan dio misli se odvojio da gleda druge dijelove misli. Drugim riječima, napravili ste konflikt između "sebe" koji gleda misli i "sebe" kao običnih misli. To se barem meni dogodilo. I u tom konfliktu, mozak počinje raditi nestabilno, jer je u suprotnosti sa samim sobom cijelo vrijeme. Kao da mašinu odvojite na dva dijela i jedan dio upogonite da ide ravno, a drugi dio da ide u rikverc. Rezultat je da mašina stoji na mjestu i ne služi svrsi. Neznam kako drugačije to opisati
Ček, stvarno si dobio psihozu ili to samo ovako kažeš?
I u čemu se sastojala ra prethodna patnja ako ti nije problem napisati?

I još jedno pitanje sorry ako gnjavim - taj dio misli koji se odvojio od drugih da ih promatra, napisao si da su te misli bile apsolutno mirne i spokojne - pa kako onda da su vukle mašinu u rikverc? (ako možeš malo pojasniti, pomoglo bi mi)


Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Promatranje treba poceti polako.
Po stupnjevima tezine.
Najprije se promatra vanjski svijet, okolina, bez komentara. Gleda se ocima bez analize.
Zatim se gledaju pokreti svoga tijela.. Sve to traje neko vrijeme, par mjeseci. Pa se dodaje..promatramje emocija ( i tijela i okoline) par mjeseci, dok se ne stekne praksa. Onda ide i promatranje misli. Pa sve navedeno u kompletu.

NE ZAUSTAVLJA se nista!
PROMATRA SE

Istu gresku sam i ja radila pokusavajuci zaustaviti misli i emocije pa sam se zabetonirala...
Na greskama se uci
Ovo sve što si napisala ima puno smisla, i čitala sam neke knjige gdje ide baš tim smjerom - prvo promatranje biljaka, onda "neživog" minerala tj. kamenja, stjena i sl. pa životinja, pa drugih ljudi itd.

A kako misliš da si se zabetonirala? što bi to točno značilo?
Lleena is offline  
Odgovori s citatom