Pogledaj jedan post
Old 19.10.2013., 22:18   #1600
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Dobro. To je tvoje mišljenje i ja ga poštujem.

Ali mislim da si POTPUNO u krivu i što se prostora a i vremena tiče.

Udaljenost od neke točke A do B SE ne mijenja BEZ OBZIRA postojalo tu nešto ili ne. Recimo može biti tu metar neke ceste, ali i ako baš ničega tu NEMA, udaljenost između točke A i B će ostati ISTA, dakle biti će jedna metar NIČEGA. Biti će to PRAZAN prostor.

Isto tako je i sa vremenom. Trebaš ODREĐENO vrijeme da dođeš iz točke A u točku B. Ali ti možeš i SPAVATI to određeno vrijeme (NIŠTA NE RADITI), dakle nećeš proći tu udaljenost iz točke A do B, ali će vrijeme PRELASKA puta ili vrijeme MIROVANJA biti potpuno ISTO.

Po meni ni prostor ni vrijeme NE OVISE o ničemu, dok SVE što postoji upravo OVISI o prostoru i vremenu. Pozdrav
Jel znas sta je misljenje?

Ako ti dodjes kod mene i sad neki moj prijatelj nas napusta, on odlazi u grad. Posle se vraca i mi ne znamo gde je bio. Moje misljenje je da je bio u biblioteci, tvoje misljenje je da je bio u bioskopu..znaci pretpostavljamo, ne znamo i zato iznosimo misljenje.

U filosofiji toga nema niti bi ja iznosio ovde nesto sto je pretpostavka i sto ne moze da se proveri. Da je to pretpostavka ja bih to i naglasio

Tako na primer ako te pitam da li postojis odgovor ne moze biti mislim da postojim, neposrednim uvidom u sopstvenu egzistenciju dobijas Apsolutnu istinitost preko neposredne cinjenice svesti.
Ili ako neko pita da li vreme mozes opaziti? Po tebi to se ne moze Apsolutno proveriti nego nagadjamo moze i ne mora. Jesi li cuo za Kantove sinteticke sudove apriori?
Dovoljno je da sam izvrsis eksperiment i vidis da li moze ili ne da se opazi. Sve sto opazas mora biti u prostoru ali trajanje se ne moze opaziti samim tim ni vreme. Dakle iz toga izvlacis Apsolutan zakljucak da se vreme ne opaza i to jeste definitivan sud jer nije moguce opaziti ni danas ni sutra ni nikada jer samo trajanje je izvan mogucnosti saznanja ali dostupno intuiciji.

Mi mozemo saznati gde je bio moj prijatelj ali ni ne moramo saznati, poenta je da se to moze saznati...tu postoji mogucnost saznanja a da li ce neka individua to saznati ili ne potpuno je irelevantno, medjutim kod trajanja ti neposrednim uvidom zakljucujes da Apsolutno nije moguce saznanje vremena a to onda ne mozes nazvati necijim misljenjem vec jedino apodiktickom cinjenicom.

Isto tako nije moje misljenje da je prostor apriori forma saznavanja, nisam ja to birao jer mi se svidja nego su filosofski geniji do toga dosli i ukazali na ovo sto pisem. To se ili uvidja ili ne razume..treceg nema. Postoji razlog istinitosti zasto ja ovo pisem samo je stvar u tome da li neko to moze da isprati.
Ne trazim ja da mi verujes niti se pozivam na neki autoritet.

U prostoru se nista ne krece niti je nesto tako moguce.

Ako pustis strelu ti ces reci kako vidis da se ona krece kroz prostor ali ne primecujes neverovatnu iluziju. Ako se strela krece u kom mestu se krece? U onom u kome jeste ili u onom u kome nije?

Kretanje se odvija u vremenu a ne u prostoru. Upravo iz tog razloga sto vreme ne mozes objasniti ti ga nesvesno prevodis u prostorni simbol i otud iluzija da se tela krecu kroz prostor. Vratimo se onom slucaju gde cu ja da ustanem sa stolice i odem do vrata. Moje telo se ne moze kretati kroz prostor ali ja ipak ustajem sa stolice i stizem do tih vrata. Kako je to moguce? Upravo zato sto VREME NIJE LINIJA. Zivot, kretanje volja je ono sto je u osnovi toga a ne prelazenje iz jedne tacke u drugu. Tako nesto sustinski nije moguce. Pitao sam jednog forumasa a pitacu i tebe.
Primetio si kad se "kreces" da na kom god mestu bio ti si ona tacka iz koje prostor proizilazi u svim pravcima. Pa sta se to onda kretalo? Uzmimo metaforicki da svest ima ulogu staticnosti (ponavljam metaforicki).
Nikad neces doziveti nesto sto bi nazvao "imao sam iskustvo pomeranja svesti" ali pred tobom se tokom celog zivota sve neprestano krece...ako uvidjas ovo onda je ocigledno da je kretanje u umu da tako kazemo a ne taj isti um nesto sto bi se kretalo kroz prostor. Jel ti sad malo jasnije o kakvoj se iluziji ljudskog razuma radi kada je neko ubedjen da je prostor praznina ispunjena stvarima? Kada ti posmatras ispred sebe neku sliku ti zakljucujes da tu ima prostora jer posmatras odnose medju objektima i prostor kao takav kao praznina postoji takav jer iluzija ma kakva bila moramo je nazvati postojecom ali to znaci..obrati paznju...da postoji kao takva za tebe ali ne i za sebe. Ako uklonis sebe nigde neces naci onu tacku koja bi opet bila centar. Moras sebe opet vratiti kao subjekta da bi ono sto zoves "prostor" egzistiralo kao takvo..sto znaci da sve sto je pojava zavisi od tvog bica...pojava je zavisna od posmatraca. Posmatrac je onaj koji je tu glavni a ne prostor. Prostor je uslovljen svescu. Takodje i predmeti kada nisu opazeni nepostoje KAO TAKVI..postoje kao stvar po sebi. Flasa koju niko ne gleda ne moze imati izgled. To nesto sto se tebi prikazuje kao flasa je nepoznato x. To nepoznato x ima sposobnost da se pojavi kao slika flase tek sa tobom kao SUBJEKTOM...tek onda imamo korelaciju subjekta i objekta. Nakon sto skrenes pogled ne ostaje nikakva flasa vec metafizicka stvar po sebi a o njoj ne mozemo znati nista.

Sto se tice vremena nema predjenog puta u onom mom primeru. Stvar je u tome da se nisi ni pomerio sa mesta.

Obrati paznju

Put nije isto sto i kretanje. Kretanje nije u prostoru a putanja jeste.

Ono sto ti stvara problem jeste to sto vreme zamisljas kao liniju. Tu moras vreme potpuno odvojiti od prostora. Vreme je intuicija, ne fizicka velicina. Ono sto smatras vremenom nije trajanje vec prostorni simbol trajanja.
Nema predjenog puta. Ovo nas ukopava u mestu. Jedino sadasnjost postoji a u njoj telo miruje. U proslosti telo ne postoji , u budunosti takodje nema nikakvog tela....a u sadasnjosti ima samo telo koje miruje .

Nisi presao nikakav put, vec imas posla sa slikom jedne linije u svojoj svesti, gde zamisljas sadasnji trenutak stavljen pored trenutka koji zoves "proslost" ( a koji ne postoji nigde osim u tvom secanju) i da onda tu zamisljenu liniju a koja koja je sva u sadasnjosti, u prostoru, i kao takva nema veze sa trajanjem ... zoves "predjeni put".

Nesto se desilo..tacno. Ali to sto se desilo nije prelazak tela iz jedne tacke u drugu. Ma koliko redjao tacke jedne do druge i trenutke jedne do drugih, tako neces dobiti kretanje. Kretanje je nesto izvan prostora i nezavisno od njega. Prostor i kretanje nisu kompatibilne velicine. Sukcesija nije isto sto i jukstapozicija. Moras da razumes da trajanje nije skup nepomicnosti.

U svakom trenutku vremena u SADASNJOSTI imamo samo jednu jedinu crnu tacku. Ona je u sadasnjosti nepokretna..miruje.
U sledecem trenutku vremena ona NESTAJE ,ne postoji, ona postaje proslost a sledeca crna tacka postaje sadasnjost . Kada je nastupila sledeca crna tacka, prethodne vise nema u prostoru niti prostor o njoj cuva bilo kakav trag. Znaci prethodna tacka egzistira samo u nasem secanju.



Kako sada dobijamo iluziju kretanja? Tako sto sada imamo ,samo jednu crnu tacku u sadasnjosti i jednu crnu tacku SECANJE (obrati paznju -secanje) I sada inteligencija ,ne bi li dobila kretanje, vrsi SINTEZU jedne crne tacke u sadasnjosti, i jedne crne tacke secanja (koja vise ne postoji u stvarnosti ) uzetoj iz proslosti iz memorije.

Ali kako vrsimo tu sintezu? Da li tako sto te dve tacke (jednu virtuelnu a jednu aktuelnu) redjamo jednu do druge? Upravo tako, ali onda nemamo posla sa kretanjem vec sa prostorom, sa slikama crnih tacaka poredjanih jedna do druge u nasoj svesti, a to nije kretanje. Kretanje nije zbir nepomicnosti. Time nismo mislili kretanje.

Ne prelazis ti putanju iz tacke a u tacku b. Samo u prostoru je moguce deljenje...samo jednu liniju mozes deliti na delove ali ne i vreme. Ono je nedeljivo, vreme je neprekidni kontinuitet trajanja. Za vreme ne vazi ono po pola pa jos pola pa opet pola zato ti i dolazis konacno do vrata jer je usnovi kretanja vreme a ne prostor NITI OPROSTORENO VREME. Tek kad stignes do vrata u analizi ti pravis liniju...sve vreme misleci na vreme ti zapravo mislis na prostor.

Znaci treba da uvidis da kretanje nije skup nepomicnosti. Mozes ti uzeti tacku koja simbolise prostor i onda da dodas jos tacaka kako bi predstavio vreme ali tako imas posla samo sa poredjanim tackama jedna do druge koji je zapravo i dalje opazaj. To je iluzija..ono sto smatras vremenom zapravo je prostor dok je trajanje duhovna kategorija nedostupna tvom intelektu.

Eto probao sam na razne nacine pa ako te ne zanima batali. Nije dovoljno da ja ovo pisem nego to moras i sam neposredno da uvidis. Pozdrav.
__________________
"Da bi ti potkovica donela sreću, moraš raditi kao konj."
Goku ssj is offline