Pogledaj jedan post
Old 28.09.2006., 12:27   #9
Quote:
Sascha123 kaže:
Koja je cijena parne brane po kvadratu?
Propuh se radi svakodnevno!
Ovo o 1cm/mjesecu mi je stvarno puno... ja sam mislio pričekati možda još tjedan dana.
Kako se može vlaga izmjeriti? To imaju neki posebni instrumenti za to? Što je to karbidna metoda?
Ovako, ja sam radio nosivu betonsku ploču od cca. 14 cm debljine. Na ovakvu ploču postavio sam hrastov parket. Ploča je bila napravljena u svibnju 2005. godine. Parket se postavljao u kolovozu 2006. Znači ploča se je sušila cca. 15 mjeseci. Za tih 15 mjeseci sušenja vlaga u podlozi bila je nevjerojatnih 4.0 do 4.2% Maksimalna dozvoljena vlažnost podloge je 2% za postavljanje parketa!!!!

Vlagu sam mjerio karbidnom metodom. To je metoda kod koje se betonska ploča buši sa svrdlima kako bi se dobila betonska prašina koja se nalazi unutar ploče. Kod mene su bušili negdje oko 80mm dubine. Zatim se prašina pokupi u nekakvu posudu u koju se ubace nekakve kuglice pa se to sve skupa zatvori i dobro potrese oko 5 min. Nakon toga na pokazivaču se očita postotak vlažnosti. Mislim da se ovim protresanjem stvara tlak u posudi pa ako je veća vlažnost betonske prašine stvara se i veći tlak (uslijed kinetičke energije koje kuglice stvaraju vlažnoj betonskoj prašini) pa ovaj instrument u ovisnosti o tlaku u posudi pokazuje kolika je vlažnost podloge. Ne znam da li sam bio dovoljno jasan. Postoje i elektronske metode koje rade na principu razlike potencijala između dvije elektrode ubodene u beton na razmaku od cca 100 mm ali ova CM (karbidna metoda) je pravi pokazatelj vlažnosti podloge!!!!
Bilo kako bilo dovoljno je pozvati stručnog parketara da izmjeri vlažnost u podlozi CM metodom.

Što se tiče brzosušivih betona tu ti ne znam puno ali poavljam još jednom MJERI VLAGU U PODLOZI PRIJE POSTAVLJANJA PARKETA!!!! Ako je vlaga do 2% nema straha. Za vlagu do 2,5% kažu da je moguće postavljanje parketa ali ne i lakiranje jer sloj laka zatvori prelaz vlage prema van pa se parket dovoljno nabumba i digne. Za vlagu do 4% (moj slučaj) koristi parnu branu. Ja sam koristio dvokomponentni epoksidni premaz PCI epoksi grund 390. Jedna garnitura je 25 kg (17,5+7,5) i košta oko 1800 kn, a dovoljna je negdje za 40 do 50 m2 (dvije ruke). Preko 4,5% maksimalno 5% vlažnosti nje dozvoljeno raditi niti parnu branu. U tom slućaju moraš se strpiti i čekati na sušenje podloge.

Na kraju da završim sa jednim primjerom. Kolega je postavljao parket na betonsku podlogu koja je bila napravljena oko 8 mjeseci prije postavljanja parketa. Nije se mjerila vlaga niti postavljala parna brana. Kako su na zgradu odmah nakon betonske podloge postavili aluminijsku bravariju u stanu nije bilo nikakvog propuha niti isušivanja. Ploča je izgledala suha ko barut. Krenulo se na postavljanje parketa. Postavio se parket, lakirao. Bilo je sve super. Nakon nekoliko dana došao je i namještaj u stan. Za cca 20ak dana sve se je DIGLO!!!! Trosjed, krevet, ormari, SVE SOBE!!!! Više nije bilo spasa nego sve srušit i ponovno. Zvao se je parketar, ovaj puta profesionalac.Mjerena je vlaga, te je izmjereno 3,5%. Sada čovjek u stanu ima umjesto parketa pločice i laminat. Mislim da sam ovime sve rekao.
kefren is offline  
Odgovori s citatom