Pogledaj jedan post
Old 02.09.2013., 14:59   #86
Quote:
Ceres0 kaže: Pogledaj post
To je Krist kazao svojim apostolima prvog dana čini mi se ukazanja.

Ne vjerujem da daje svećenik odrješenje grijeha zato što je on završio tamo neki fakultet i zna citate Biblije.
Vjerujem da ga daje Isus. Kao što je dao tu mogućnost apostolima, svojim učenicima. Tako je i za mene svećenik koji me ispovjeda nj. učenik.
Nisam ja tu radi svećenika dakle, nego radi Krista od kojeg želim i "tražim" odrješenje grijeha.
Da je tu predamnom Krist na Zemlji, da mogu pričati i ispripovjedati mu svoje grijehe- to bih svakako učinila. Pošto ne mogu- onda ću se obratiti svećeniku.



Još jedno pitanje imam. Sva sam puna pitanja, znam.

Smrtni grijesi. Nešto loše i strašno. Kaže Koncil ovako; Smrtni grijesi su oni ljudski zli čini koji teškom povredom Božjega zakona razaraju ili prekidaju čovjekov prijateljski odnos s Bogom.


...Prekidaju čovjekov prijateljski odnos s Bogom.

Dakle, Bog mi više nije prijatelj. Što to znači, odbacio me, svoju crnu malu crnu ovcu? Što je s onim- ako Bog ima stotinu ovaca na okupu, a jedna mu pobjegne, ostavit' će onih 99 i otići u potragu za onom jednom. "Draža" mu je ta jedna koja je odlutala s puta, odnosno veseli se više onoj koju vrati na pravi put doli onima koje su stalno na nj. putu.
Što je s onim- Bog te uvijek ljubi. I kada misliš da si potonuo u nj. očima, da te mrzi, da si ga razočarao/la, kada misliš da ti je cijeli svijet okrenut protiv tebe i da si sam- nisi sam. Jer On je tu s tobom. Uvijek.

Dakle, mogu li se takvi grijesi ispovijediti (smrtni, jel), i zašto ispovjed ako ćemo i dalje biti podvgnuti sudu Božjem za svoje grijehe?
Proguglaj malo jansenizam. Oni su se izričito suprotstavljali pastoralnom dušebrižništvu tvrdeći da oprost može dati samo Bog.

Bili su dio Katoličke Crkve, ali je ona na koncu ipak osudila njihove postavke i proglasila ih hereticima.

Mislim da slična stajališta ima i većina protestantskih Crkava.

Sad sam provjerio. Da, imaju.

"Protestantske crkve odbacuju ulogu crkvenih službenika u pomirenju s Bogom, te se ispovijedaju Bogu posredništvom Isusa Krista, budući da smatraju da Isus Krist ima posredničku ulogu u spasenju, a ne svećenik, Crkva ili sakramenti, sukladno evanđelju - "Ako priznamo svoje grijehe, vjeran je on i pravedan: oprostit će nam grijehe i očistiti nas od svake nepravednosti" (1 Iv 1,9). Protestantske crkve koje djeluju u Hrvatskoj, a prihvaćaju ta uvjerenja su (među ostalima) Adventistička, Baptistička, Crkva cjelovitog Evanđelja, Evangelička Crkva, Evanđeoska pentekostna crkva."

http://hr.wikipedia.org/wiki/Ispovijed

Zadnje uređivanje Zelenogorac : 02.09.2013. at 15:05.
Zelenogorac is offline  
Odgovori s citatom