Pogledaj jedan post
Old 13.03.2009., 09:36   #14
Povratak počecima-spas za čovječanstvo...

Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
jabucni savijac, osica i ostali napasnici su ti roditelji crva u jabuka mama sanja.
Znam teta-elza,mi imamo većinom jabukeja ih baš ne obožavam,jedino one vrste koje su slatke..delišes,jonagold,elstar,fudji,gala,i ne mogu se sjetiti sada kojih još,ali najviše od tate nam je ostalo idareda.Pored pčelarenja i oko njih ima puno posla,ali ono što sam ja htijela reći da jabuke u ovom slučaju trebaju biti što prirodnije,što znači sa smo mi ograničili špricanje na 4xgodišnje.Prvo je bili pretprošli tjedan sa crvenim uljem,
nakon rezidbe,pepelnica mi je predivnaidem od stabla do stabla i ručno skidam zahvačene izdanke te ih obavezno zapalim jer se radi o bakteriji,o jabučnom savijaču moram priznati još uvijek se borimo prskanjem u što blažem obliku.Naš susjed na početku ulice ima duplo toliko jabuka,eno ih vidim nekidan kad sam išla iz grada ko da su sada ubrane,komšija stoji pored štanda a ja ga upitah kako su tako lijepe a i skuplje od mojih...i sve malo po malo,a on meni da ne možeš imati prinosa dobrih bez 30-tak špricanja,te me savjetovao da kada napunim gajbu da ju umočim u neku emilziju koja će ju održati takovom dokle od hoćeš.
Dakle ja sam tek ove zime počela proučavati biodinamički pristup poljoprivredi i mogu vam reći isplatilo se saznati,a lijeka prirodnog za sve ima.Ako budem mogla uzeti ću si 50-tak stabala i 20-tak novih sadnica te ću tako,a onda ću to lijepo na jesen komparirati sa suprugovim načinom.
Prije neku godinu imala sam vrt prvi puta u životu(sada je tu pčelinjak)za koji su dobronamjerni prognozeri govorili posadila si papriku a označila pod mahunu.
Vrt sam tretirala jedino tinkturom preslice,koprive,gaveza te ju raščinjavala u određenom roku.Moja teta-elza na kraju je to bio rajski vrt,nema što nije bilo i to uspješno,a tamo gdije sam si označila paprika nerasla je šuma onih lijepih velikih širokih žutih paprika.Koje samo zadovoljstvo kada dođemo u brdo,a ja siđem dolje sa košarom koju napunim onim što želim za ručak.Čak mi je i draga druga mama ostala na paf,jer bilo je ma gdje ti možeš,bezveze,pa ti si gradsko dijete. A kad je došla i vidjela
Već previše pišem,mora nešto ostati za slijedeći put.By the way jučer sam vas tražila ujutro,pa popadne,nekako ste mi nedostajali.
Pozdrav svim ljudima dobre volje iz najljepšeg broda na svijetu mog Slavonskog Broda!

mama Sanja
__________________
mir,mir,mir nitko nije kriv...!
Yoko&John is offline  
Odgovori s citatom