Pogledaj jedan post
Old 03.07.2017., 21:03   #1
Pišemo li kako govorimo?

Možda će vam biti nadasve glupa tema, no razmišljala sam o tome, jer sam stalno na stranim forumima, pa me zanimalo kako objasniti strancu izgovor riječi zlato ili npr. Zlata, te razliku između cvijet, Cvijeta (Zuzorić) i Cvita.

Nažalost, imala sam aljkavo obrazovanje u školi, i srednjoj i osnovnoj. Jedna je profesorica tvrdila da čitamo kako pišemo, a druga da se piše najjači, najjasniji, najjednostavniji, a srednjoškolski profesor je tvrdio da na maturi pišemo da cvijet ima jedan slog. Srećom, prošla sam maturu. Nije sad da su moji profesori bili strašno nesposobni, no mislim da su profesori stavljali politiku ispred jezika.

No, vratimo se na temu...
Pišemo li doista kako govorimo? Postoje li u hrvatskom jeziku, standardnom ili dijalektu, neki glasovi koji se javljaju npr. u engleskom jeziku? Tipa -uh, oo, ai, ay itd... nasuprot ah, ou, ee, ili eh. Imamo li jezik koji forsira izgovor kako se piše, umjesto takvog jezika? Znam da svi imamo različit naglasak, no, brkamo li naglasak i nepoznato nam slovo? Imamo li više fonema samoglasnika nego same samoglasnike?
Sad ne znam kako da napišem vodić za izgovor, moja profesorica engleskog je doista bila aljkava kad smo to učili.

Jedna španjolska studentica je rekla da mi brkamo s i z, čak i kada piše s.

Naravno, ako postoji slična tema, ja je nisam našla u popisu tema.

Zadnje uređivanje Lyanna Stark : 03.07.2017. at 21:20.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom