Pogledaj jedan post
Old 25.10.2013., 18:05   #95
Quote:
Kormilar kaže: Pogledaj post
Zašto upravo Novi Pazar? Ok, radi Bošnjaka i radi većeg TFR-a u cijeloj općini, pa su pokupili demografske "navike" većinskih Bošnjaka u Novom Pazaru.

Ali, kako to ide? Koji su razlozi? Kako to tumačiš?
Upravo je to razlog u Novom Pazaru. Životni standard tamo nije baš zavidan.

Quote:
Kormilar kaže: Pogledaj post
P.S. Kako tumačiš TFR ostalih općina? Jel se radi o pravilu bolja ekonomija, bolji TFR? Je l u slučaju Beograda i Novog Sada veći TFR domicilnog stanovništva ili mehanički priljev i povećanje fertilne baze?

Hvala.
Nije mi baš najjasnije šta si hteo da kažeš u poslednjoj rečenici. Kakve veze ima mehanički priliv i veličina fertilne baze sa iskorišćenošću iste? Ako si mislio možda na to da postoji rast u odnosu na bazu koju sam uzeo prilikom računanja onda je odgovor da rasta nema pošto su podaci sa ovog popisa. Dakle, ovo su veoma egzaktne brojke.

Što se tiče razloga nije nužno bolja ekonomija - viši TFR. Kod Beograda, Novog Sada, Pančeva i Vršca ovo jesu glavni razlozi, ali recimo kod gore pomenutog Novog Pazara ne, kao i kod Žablja, Opova i Subotice. Srbi u Subotici su specifični - zaposlenost ovde jeste viša nego u većini ostatka zemlje ali plate su prosečne a i ostali narodi koji ovde žive imaju niži TFR. Jednostavno - poklapački mentalitet.

Onda imaš linije Novi Sad-Beograd i Novi Sad-Šabac gde su Irig i Stara Pazova. Pričao sam o tome koliko je živahno to područje i taj mentalitet se verovatno prenosi i na ovaj aspekt života. U Jagodini postoje brojne stimulacije nataliteta i to daje neke rezultate takođe.

Sombor, Kikinda, Leskovac, Aleksinac, Pirot - loš životni standard uglavnom, mada i ovde ima razlike (ne verujem da se u Leskovcu bolje živi nego u Pirotu).

Moram reći da su me neke opštine gde Srbi imaju solidan natalitet iznenadile sa TFR od svega oko 1,4 (Inđija, Mali Iđoš). Ispada da je samo fertilna baza veća nego u drugim opštinama sa manjim natalitetom.
Cakson is offline