Tema: Budizam
Pogledaj jedan post
Old 20.04.2015., 20:54   #71
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ma ne, ne kazem da to nije tema za razgovor i da bi se sad slijepo trebali drzat tradicionalnih interpretacija, samo da ako pizas za budisticki stav onda, ako je o tradiciji rijec, normalno da to nije temelj gledanja na stvari. Nama danas normalno da moze bit.
Ja sam shvatila i stekla dojam, da je centar Theravade vipasana i samatha, a ostalo je okvir za bolje razumijevanje fenomena i putokazi da što prije dođemo do dubokih oslobađajućih uvida. Pa u tom kontekstu onda i promišljanje, promatranje te razmatranje misli ima važnu ulogu. Možda griješim, slobodno me ispravi.


Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ma ne govorim nista u svioje ime
Oprosti, shvatila sam da je to tvoje razmišljanje.


Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
STo se mog misljenja tice, za razliku od budista koji ju osporavaju, meni se svidja relativisticki stav jainske anekantavade.
O tome ne znam ništa. Može kakav linkić

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Cim o necemu uopce razgovaramo, buduci je sva komunikacija simbolicna, gradimo apstrakcije i modele nekih pojava, a svi modeli su aproksimativni i mogu tek bit nastojanja da budu sto bolji prikaz stvari, ili bolje receno sto funkcionalniji, ne vidim neku prakticnu svrhu od beskrajnog tesanja po idejama koje se ionako tisucama godina nisu mogle jednoznacno definirat.
Ne bih ja to nazvala beskrajno tesanje. Kako doći do uvida ako ne stalnim introspektivnim promatranjem, promišljanjem, meditiranjem, testiranjem...

Još jedno pitanje imam, ako znaš, ili tko drugi, razlika između vipasane i samatha meditacije? Mislim da se tu često brkaju stvari ali bi htjela vidjeti vaša mišljenja.
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom