Pogledaj jedan post
Old 31.08.2010., 20:25   #167
Quote:
sepeam kaže: Pogledaj post
Zasto se ugovor o dozivotnom uzdrzavanju ne moze pobijati?
Svaki ugovor se može pobijati, ali u ugovorima o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju su navedene obveze obiju strana (dakle, davatelja uzdržavanja i primatelja) i stoga je, ako je davatelj uzdržavanja ispunio svoje obaveze, teško pobijati taj ogovor. Tj. možeš probati, ali najčešće nemaš osnove.
To je razlog zašto sam ga ja potpisala sa ocem. Obaveze ću ispuniti, a brat mi jedan dan neće moći osporiti taj ugovor i tražiti da dobije pola. Obični darovni ugovor bi mi mogao bez problema nakon očeve smrti osporiti na sudu Ispada da, radi tzv. zaštite nasljednika, naš sustav ograničava vlasniku slobodno raspolaganje imovinom.

Quote:
deni007 kaže: Pogledaj post
Molim Vas kako saznati kada je darovni ugovor napravljen ako Vas nisu obavijestili, nego ste to saznali slučajno?
Imam istu situaciju kao gore navedena, bojim se daće rok od 3godine proći.
Kćer to može tražiti nakon očeve smrti. Pobijanje darovnog ugovora, odnosno svoj nužni dio (koji je pola od onoga što bi dobila zakonskim nasljeđivanjem). Nisam imala pojma da se darovni ugovor može pobijati od treće strane za života darovatelja A naslušala sam se svačega
Tebe nije nitko dužan obavijestiti o sklapanju darovnog ugovora. Pravo je vlasnika da sa svojom imovinom radi što želi. Nakon njegove smrti ti to možeš pobijati i tražiti nužni dio, ali ne vjerujem da možeš za života oca pobijati darovni ugovor koji je on napravio.
hopeless_ri is offline  
Odgovori s citatom