Pogledaj jedan post
Old 15.02.2016., 15:01   #59
Quote:
mofa12 kaže: Pogledaj post
Bok svima!

Planiram obnoviti drvenu jedrilicu od 28 stopa. trup je od mahagonija. Jako je stara. vec 4 godine je na suhom. bila je natkrivena, ali u prvom mjesecu 2016 je bura razbila ceradu sa kojom je bila pokrivena i od tada je nezasticena. Malo je trknuta po trupu tako da ce trebati mjenjati neke daske. Ostatak opreme je u skladistu. Trebao bi preporuku za neko dobro brodogradiliste koje bi mi moglo obnoviti jedrilicu i koliko bi me od oka para kostalo. Dio radova bi volio sam napraviti jer bi volio potrositi sto manje para. Pa evo ako ima netko sa dobronamjernim savjetom bio bi mu zahvalan.

Lijpei pozdrav
1. Za novce ti nitko živ ne može reći bez da vidi brod (barem neku sliku), bez da se pogleda stvarno stanje broda (kad ga "otvoriš), i bez da zna što ti u stvari od broda očekuješ (kao što je rekao HoD, gore - hoćeš brod u "radnom stanju"; ili hoćeš da izgleda upicanjen kao komad stilskog namještaja...), ne znamo što od opreme brod ima, što je upotrebljivo, a što moraš kupit ...

2. Gdje ti je brod? Gdje je izgrađen? Je li neki s "pedigreom" (pa možda možeš nabaviti službene nacrte) ili neka samogradnja?

Brodogradilišta koja "službeno" rade u drvu ima još jako malo - na sjeveru probaj škver u Nerezine (oni još rade velike remonte drvenih ribarskih brodova, ali mislim da tamo ne možeš očekivat neki "muzejski finiš"). Jednom sam tamo nešto radio i bili su pristojni cijenom i pristupom poslu.

Ako si južnije idi u Betinu, pa traži po mjestu - tamo ima još par škverića.

Ili odi u Krilo, malo se tamo motaj i saznaj tko njima radi na drvenoj floti... (Nekad su išli u Milnu, ali tamo je škver ugašen, čini mi se...)

"Velika" brodogradilišta (Punat, Lamjana) mogu napravit dobar posao, ali će te doć preskupo.

3. Ako si vičan radit u drvu, možeš dosta sam napraviti. Evo ti jedan link, ima sve o drvenim borodovima (idi na Building/Repair - na 2, 3 str., na 1 su trenutno sve neke male barke) http://forum.woodenboat.com/

4. Druga varijanta je da nađeš nekog neovisnog kalafata, pa se s njim dogovoriš i pomažeš mu - to ti je najbolje, jer ćaš naučit svoj brod - što će ti uvijek trebati.
Jer s drvenim brodom, kad počneš obnovu s jednog kraja, dok dođeš do drugog - već opet treba počet na onom prvom

Probaj u Betini, ima jedan u Brguljama na Dugom otoku, jedan na V. Drveniku, čitao sam i o jednom mlađem na Korčuli.... Raspitaj se malo...

5. Prije neg se ikome javiš - nauči osnovne pojmove ("daske" - madiri; "daske na palubi" - trenice; "grede" - late; "kanali" između "dasaka" - kimenti i trase, itd), inače će te oženit...

6. Drvo nabavi sam - ako ne znaš uzmi sa sobom nekog tko zna - traži kvalitetno suho drvo, ali tebi pašu i zakrivljeni komadi (možeš pogodit bolju cijenu) - hrast u Slavoniji, mahagonij u spec. trgovinama s drvom ....

7. I za kraj - drveni brod nije samo "plovilo". To je način života. Ako te radit na njemu veseli jednako kao i plovidba - kreni u to. Ako misliš da ćeš raškat brod, ili lakirat centu i pri tome psovat svima sve po spisku jer drugi vani plove, a ti ne.... Onda se okreni i bježi što dalje.

Ako te pak ovo prvo veseli - nikad nećeš požalit
gromukoprive is offline  
Odgovori s citatom