Pogledaj jedan post
Old 10.11.2017., 22:55   #886
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
https://narod.hr/kultura/26-svibnja-...no-kraljevstvo

Tako je , nikad nas nitko nije vojno okupirao, uvijek smo se sami predali.

Poslije velikih rupau ekonomiji , ukazuju se i velike rupe u povijesti
Petar Svačić nije bio zakoniti nasljednik kralja Zvonimira. Uostalom, Zvonimir je imao za suprugu kraljicu Jelenu, koja je bila sestra Ugarskog kralja Kolomana Arpadovića. Kraljevstvo je išlo prema krvnoj lozi, a kako Zvonimir nije imao sinova i kćeri, nasljedstvo je jedino mogao dobiti njezin brat i kralj je došao po ono što mu pripada ovdje, kao jedini zakoniti nasljednik.

Ali ako misliš da je ovo samo naš slučaj, pogledaj si Veliku Britaniju i porijeklo njihove kraljevske loze, od Škota do Nijemaca. Habsburzi su recimo čak vladali i kolonijalnim velesilama poput Španjolske. Na sjeveru Europe si isto imao teški rusvaj s kraljevima, zbog čega su svako malo izbijali ratovi. Rusija je čak u 18. stolječu imala caricu njemačkog porijekla, samo kako bi se zaštitila od prijestolonasljednika iz drugih zemalja, iako je ova već bila kći Pruskog kralja. Eto, toliko o kraljevima vlastite krvi.

Ako netko misli da smo mi ovdje prošli najgore, priča gluposti. Isto kao i priča o sužanjstvu od 1000 godina, izostavlja se stalno da smo mi u tih 1000 godina nešto stvarali, nešto imali. Tako se recimo izostavlja da smo u razvijenijem i kasnom srednjem vijeku bili jedna od najrazvijenih zemalja Europe. Zaboravlja se da smo imali Dubrovačku Republiku. Zaboravlja se da je u Dalmaciji i Istri Mletačka republika nešto i ostavila. Zaboravlja se da smo u Austro-Ugarskoj imali privatni kapital, da smo spašavali Habsburge od nasilnih Mađara i za njih dobivali ratove. Zaboravlja se da smo u Kraljevini Jugoslaviji bili najrazvijenija država u kojoj se ulagalo u proizvodnju. Čak smo i 2. Jugi bili motor gospodarstva upravo mi. Budimo realni, neke zemlje nisu imale tu čast kulturno se i ekonomski razvijati ko mi, a mi smo to mogli.
klokanovac is offline