Pogledaj jedan post
Old 13.04.2003., 23:03   #14
Quote:
Profesor Jakov kaže:
Definitivno mi je najzanimljivije jedno prezime vjrtojatno češkog porijekla od samo 3 slova bez ijednog samoglasnika pa čak i slova "r".
Ima ih par u Zagrebu.....a prezime glasi: PLH

Ko ne vjeruje neka provjeri!!!!!!
Profesore,

Sonanti nadopunjuju vokale bez ikakvih problema. Sonanti R i L su vrlo uspjesni u zamjeni vokala. Otuka mozes i reci KRST, PRST, KRV, i sl.

Medjutim, jos bitnije je shvatiti da u datim rijecima koje toboze nemaju ni jednog vokala (samoglasnika), ustvari postoji vokal kojeg nas nesavrseni pravopis ne biljezi.

Tako, turski jezik na primjer biljezi taj vokal koji i mi imamo, ali ne biljezimo. Koliko znam samo ga turski biljezi. Tesko ce mi ga biti opisati, ali da probam.

Znas ono kad si zbunjen, pa govoris ono dubokao "i" sa dna grla, umjesto "ovaj, ovaj" koje se isto koriste kao postapalice. AKo si uspio pronaci to huktanja sa dna grla, vidis da ga mozes drzati u nedogled kao a, e, i , o ili u. I taj glas je legitiman u fonetici i postoji.

Eh, Turci to muklo "i" biljeze kao "i" bez tacke i potpuno je ravnopravan vokal svim ostalim vokalima.

Tako, u prezimenu PLH, postoji mukli vokal "i" izmedju P i L.

PiLH. Isto vazi i za ostale rijeci.

U prezimenu KRLEZA, to muklo "i" stoji izmedju K i R.

Ipak slavenski jezici ne boluju od nedostatka vokala kako nam to neki narodi zamjere. Ipak, je u pitanju, izgleda, ortografska nekonzistentnost u biljezenju svih vokala.
Damir is offline  
Odgovori s citatom