Pogledaj jedan post
Old 28.10.2008., 08:43   #55
Quote:
oseloth kaže: Pogledaj post
Nakon pretaživanja ovog foruma praktički je nemoguće naći pravu informaciju više, jer na upit o knjigovodstvu dobijem n stranica na izbor. Pa ću postaviti pitanje ovdje nadam se da je dobro

Inače sto se tiče programa isprobavao sam SPA od rest-art i stvarno program nema šta nema.

ali ono što mene znaima ako mi bi netko mogao objasniti na pra primjera

Otvararmo uskoro obrt koji će se baviti jednim portalom. Na tome portalu moći će se kupiti neke usluge tipa oglašavanja i još nekih stvari. Pošto nevjerujem da će biti puno transakcija glupo mi je uzimati knjigovođu za to. Pa bi htio sam malo skužiti kako se knjige vode. Vjerujem da ćemo imati samo ulazne račune i pokoji izlazni. Ako bi mi netko mogao malo detaljnije objasniti kako se to vodi. Da li bi se moglo recimo slagati u excelu ili u nekom pravom programu. Trenutno imam program sa rest-art.hr koji je open source i nema čega nema na njemu, ali je relativno i kompliciran za služiti se.

A ja ustvari pošto nemam nikakvog osnovnog znanja oko vođenja knjiga ni ne znam šta se računa ulaznim šta izlaznim računima, i kako se na to dodaje PDV. Koje cijene se upisuju gdje. Da li bez PDV-a pa se on naknadno računa ili? te šta se računa pod izlazne račune. Da li su to svi R1 računi kada bi kao obrt kupio nešto. i po njima se odbija pdv, da li odmah ili na kraju godine.

Još učim sve i skupljam informacije pa budite nježni molim vas

Znam da je full komplicirano pitanje ali ono par caki samo možda i neki mali primjer i skužit ću ja to već.

Puno vam, puno hvala
Prvo i osnovno ne moraš ući u sustav PDV-a ako ne želiš.Za početak moraš imati nekoga sa računovodstvenim znanjem tko će ti objasniti osnove vođenja poslovnih knjiga u obrtu.Radiš po načelu blagajne,što je primljeno to je primitak,što je plaćeno(gotovinom ili putem žiro računa)to je izdatak.<<<<razlika je tvoj dohodak za tu poslovnu godinu na koju plaćaš porez na dohodak po poreznoj prijavi.Jednostavno je za nas koji smo u tom poslu pa ne znam da li možeš ovim putem"ući"u taj posao da si sam vodiš knjige.Možeš prilikom otvaranja obrta napraviti zapisnik o unosu vlastitih osnovnih sredstava na koje ćeš na kraju godine obračunati amortizaciju,staviti u trošak i smanjiti porez na dohodak(tipa uredski namještaj,PC,program i sl koje već posjeduješ a kupio si prije otvaranja obrta.)Ako ćeš imati zaposlene moraš mjesečno obračunati plaću,platiti doprinose i porez na plaću,Poreznoj dostavljati izvještaje.A ako ćeš ući u sustav PDV-a tu ti je još i PDV obrazac mjesečni ili tromjesečni zavisi kako si se prijavio.
Inače kod knjiženja ulaznih i izlaznih faktura,najlakše ti je da uz izvod složiš račune kojim su na taj dan plaćene fakture dobavljačima i račune koje su tebi kupci platili-to ti je knjiga primitaka i izdataka.Ako si u PDV-u onda ćeš to knjižiti kroz evidenciju URA i IRA .Ima toga još puno..sretno ti bilo,hrabar si.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom