Pogledaj jedan post
Old 18.02.2003., 12:23   #43
Quote:
Time ne mogu odgovoriti ni na Skeptikovo pitanje, jer ja ne vidim da teologija išta proučava pa prema tome nema niti metodu (osim one koju je naveo/la Tufir, mada je i to upitno). Mislim, gledajući Tufir-ov primjer, teologija uopće nema temelja za niti jedno "onda" jer uopće ne pokušava saznati je li točan odgovor a) b) ili c) niti je li točna postavka. Mislim, što je točno tu znanstveno?
Proučava implikacije određenih vjerovanja (npr Bog je jedan; Bog je trojedinstven, Bog je tvorac Svemira, Bog je samo pokretač koji se kasnije ne upliće, duša je besmrtna, duša ulazi u tijelo u trenutku začeća, Isus je sin božiji...). Ove implikacije mogu biti važne za vjernike - za način na koji oni sagledavaju "život, univerzum i sve ostalo" i za njihovu praksu. Ali opet se vraćamo na početak - teologija ne može biti znanost jer ova vjerovanja ne mogu biti empirijski utemeljena. Bez obzira što Aganor mislio o tome.

Ipak, zanimljivo je uočiti da neka vjerovanja mogu imati implikacije koja se slažu ili ne slažu sa nekim znanstvenim idejama. Npr. ako se jednog dana pokaže da je Svemir poput stroja (što mi se čini nevjerojatnim ) - potpuno deterministički sa jasnim i 100% izračunljivim posljedicama svih uzroka, tako nešto neće moći biti usklađeno s idejom da je Bog aktivan sudionik, već samo s idejom da je Bog tvorac i ništa više od toga.
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom