Pogledaj jedan post
Old 29.03.2009., 16:46   #77
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
ajme šami, ne barataš ni osnovnim pojmovima, a ulaziš u rasprave.
Ja s takvima ne raspravljam, pa mi nie jasno zašto se ti onda zamaraš samnom

Quote:
psiha nije operativno definirana u psihologiji, nema potrebe za tim.
Naravno da nie, ali je "netko" do maločas tvrdio da jest!

Nego... tko je "Einstein" koi je odlučio da nam definicija "psihe" nie potrebna? Ili to ide onom "logikom" ; čega nema - bez toga se može?

Quote:
empirijski se mjere razne stvari. prvo - ponašanje. biheviorizam? ring a bell?
Da... Pavlovljevo zvono mi zvoni, i kaže mi da je biheviorizam vjerojatno jedan od najvećih provjereno promašenih koncepata psihologije ikad!

Quote:
i da, stvarno se mjere 'količine tekućina' u mozgu, električna aktivnost pojedinih djelova, sposobnosti raznih organa...
I kakve to veze ima sa psihom? Jel možeš time izmjerit anksioznost, patriotizam ili fobiju?

Quote:
statistički riječnik u ruke za definiciju korelacije. pretpostavljam da pričaš o svijesti i njenim neuronskim korelatima, ali to je sasvim druga priča.
dobro pretpostavljaš, i znam da je to druga priča... ali je "netko" maločaš tvrdio da neuroznanost mjeri psihu... pa sam samo htio rasčistit tu neutemeljenu i korelativnu pretpostavku!

Quote:
koja vražija slobodna interpretacija?
Recimo "kemijski disbalans" za kojeg se dogmatski pretpostavlja da je uzrok, iako bi lako mogao biti i posljedica

Quote:
neke stvari se mogu posredno mjeriti. kao u fizici recimo. elektron ne možeš vidjeti niti direktno mjeriti, ali posredno, preko efekata koje on ima na neke druge objekte, možeš zaključiti o njegovim svojstvima.
Opet promašena metafora, jer elektron nema neuroze, fobije, strahove, afinitete i "slobodnu volju"... dok psihu "krasi" sve od navedenog!

Quote:
hereza
Nije hereza - nego new age!

Quote:
može se mjeriti ponašanje koje je posljedica neuroze, kao i kemijski sastav nekih tekućina u mozgu ili električne reakcije pojedinih dijelova.
Misliš ; za koje PRETPOSTAVLJAŠ da su posljedica??
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom