Pogledaj jedan post
Old 22.12.2011., 19:02   #7
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Znamo da korištenjem nekog alata mi posao ubrzavamo, a time u kraćem vremenu zaradimo više novaca.

Ako koristimo određen stroj, on isto daje profit i sam sebe isplaćuje.

Problem je informatizacija, do određenog stupnja to ubrzava posao, a nakon toga treba nadograđivati programe i računala što opet košta...

Država je uložila dosta u informatizaciju svih svojih ustanova, pitanje je koliko se to ulaganje vraća, a koliko je to samo dodatni trošak?

Da li se tu može našto bolje smisliti?

Kakvo je Vaše mišljenje?
Država je daleko od nekakvog funkcionalnog stupnja informatizacije:

1. infrastruktura nije informatizirana
2. kadar u službama, naročito onaj rukovodeći koji sudjeluje u odlučivanju, izradi strategija i sl., nije dovoljno informatički osviješten, a kamoli pismen
3. dio korsinika također nije dovoljno informatički osviješten, a kamoli pismen, ali to je dalkeo manji problem nego pod br. 2

Da bi sustav profunkcionirao, treba dakle prije svega riješiti stavke 1. i 2. i to kroz prave službe (ministarstvo uprave, arhivska služba, i dr.), vertikalno i horizontalno. Za sada se sva sila dokumentacije koja se vodi, urudžbira, razvodi i arhivira računalno dobrim dijelom mora ispisivati na papir. Naime pravilnici i preporuke i dalje nalažu institucijama da spisovodstvo vode dvostruko, jer još uvijek nemamo do kraja razrađene strategije, infrastrukturu i legislativu za potpuno spisovodstveno upravljanje elektroničkim zapisima. Primjerice na e-adresu institucije stigne službeni dopis putem elektroničke pošte, taj se dopis printa, lupi mu se urudžbeni žig, upisuje se u urudžbeni zapisnik (često rukom) i u konačnici odlaže u pismohranu u registrator a/a. Tako da je informatizacija možda u određenimn slučajevima sustav (onaj javni) učinila i neefikasnijim i skupljim.

Javna uprava mogla bi naučiti ponešto od banaka i drugih financijskih institucija u nas, koji su u tom pogledu kod nas plafon.

Moje je mišljenje da je bolje ikako nego nikako krenuti u informatizaciju, ali smo daleko od željene učinkovitosti.

EDIT: Inače, Vojky vam je tu pravi sugovornik. Ja kao arhivist čitav proces razumijem, ali se uglavnom susrećem s rezultatom procesa. On je, s druge strane, bio u administrativnom sustavu, a i bavi se problematikom informatizacije, ako se ne varam.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"

Zadnje uređivanje Tuli_Kupferberg : 22.12.2011. at 19:11.
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom