Pogledaj jedan post
Old 10.02.2012., 10:56   #4
Quote:
frugalitas kaže: Pogledaj post
FileExplorer zašto kažeš "konačno"?
Zato sto se vec godinama zna da to dolazi. I bez da drzava treba te prihode (ne treba previse od toga ocekivat), mi smo zadnjih ~7 godina bili bez tog poreza, lako moguce da je ukinut kao posljedica pritiska izvana (banke, telekomi...), sada kad ulazimo u EU (kolko znam ve EU clanice imaju taj porez) i kad nas se vise ne moze cijedit kao prije, treba samo zbrojit 2+2.
Mene ce taj porez kostat nekoliko tisuca Eura i naravno da mi nije drago sto ostajem bez love, ali bilo je "lijepo" dok je trajalo no bilo je jasno da je takav sustav neodrziv (a i pridonosi neravnomjernom opterecenju rada i kapitala).

Quote:
...porez na dividendu je ekonomsko dvostruko oporezivanje i ako je to poticaj gospodarstva onda sam ja papa... kao ekipa neće isplaćivati dobit?
Pa evo ja cu bit u dilemi, ili cu investirat i isplacivat manje dobiti ili cu isplacivat jednaku dobit pa onda platit porez drzavi. Mogu birat.

Quote:
ahahahah da, neće, ali zato može uzeti pozajmicu od društva i još štošta za što neće platiti porez..

O cemu ti to? Pozajmica se opterecuje kamatom, odnosno tretira kao isplata dohotka (to ce VTi bolje znat objasnit). I pozajmica se mora vracat.

Quote:
a prema zakonu o trgovačkim društvima dobit se ne isplaćuje onako kako je nastala već isplatiš npr malo novije dobiti, malo starije, malo ove u sredini i tako...
Ne znam na sta mislis. Pa tocno se zna kolika je dobit za koju godinu i koliko se dobiti isplacuje. I ako danas isplatis dobit iz 2003, platit ces 15% poreza na tu isplatu. Akontacijama ne mozes izbjec placanje poreza na isplatu dividende.

Quote:
koliko firmi još uvijek drži dobit iz njihove prethodne vladavine na zadržanoj dobiti, a ovo prije i poslije su si isplatili naravno ...
Opet ne kuzim kaj govoris. Pa kako ti radis sa svojom firmom i svojom isplatom dobiti? O kakvoj prethodnoj vladavini pricas, HDZu?

Quote:
to samo mi možemo uvesti ovakav porez na dividendu i pričati javnosti da je to poticaj ulaganjima i da će ta mjera (kao i ove druge koje su najavili) pokrenuti gospodarstvo, osjećam se kao da sam u vrtiću u pješćaniku i netko mi stalno baca pijesak u oči i usta tako da ništa ne vidim i ništa ne pričam... porez na dividendu se uvodi na jedan drugačiji način - na način koji ima smisla, a ne na ovaj... pdv 25% nije tema, ali tek bi se tu dalo pričati
Porez na dividendu imaju manje vise sve "sredjene" drzave, ne treba se zavaravat da smo mi tu sada nekakva iznimka. Naravno da je u ovoj situaciji drzavi potreban novac, to valjda svatko zna. Dosadasnji sustav je stimulirao viadjenje love u firmu a ne reinvestiranje, ovo ce definitivno biti odredjeni korektiv u tom pogledu. Stopa je vrlo niska i ne vjerujem da ce otjerat banke i telekome (bas bi bila steta da odu ih Hrvatske) i ne vjerujem da ce zbog te stope domaci (najbitniji) investitori i proizvodjaci preselit proizvodnju u Kinu. Mene osobno ce ovo stimulirat na reinvesticije ali ce prije svega uravnotezit opterecenje prihoda iz kapitala (trenutno ~20%) i onih iz rada (trenutno ~47%). Pitanje je naravno koliko ovako niska stopa uopce moze smanjit sivu ekonomiju (buduci manje vise sva lova iz sive ekonomije i crnih fondova dolazi upravo iz isplati dividendi/dobiti).

Mozda da ti napises kako ce ovaj porez djelovat na tvoju poslovnu djelatnost - hoces li ti manje proizvodit kao posljedica ovog poreza, hoces li manje reinvestirat, hoces li zatvorit firmu i bavit se necim sto se manje oporezuje (ako zaista smatras da je 20% + 12% previse poreza)... ?
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom