Pogledaj jedan post
Old 01.06.2008., 17:08   #15
Ako smo sve ovo pokušali,a naše podatke ipak ne možemo izvući,a zaista su nam važni,možemo izvaditi HDD i odnijeti ga kod nekog (u krajnjem slučaju u servis) pa ga spojiti na drugo računalo i s njim spasiti datoteke koje nam trebaju. Nakon toga formatiramo disk i ponovo instaliramo Windows.
Da ne bismo došli u situaciju da to moramo raditi,trebamo se pridržavati nekoliko jednostavnih pravila:
prvo:raditi redovni backup svega što nam je važno. Windows XP ima već ugrađen sasvim upotrebljiv program za backup,jedina mu je mana što ne može spremati direktno na CD,već je potrebno prvo smjestiti backup negdje na disk,pa ga naknadno snimiti na drugi medij.Može se napraviti i backup cijelog sistema,znači OS-a i ostalih programa.Za to nam treba i disketa koja se kasnije koristi kod vraćanja backupa koji smo napravili za podizanje računala,no o tome ćemo kasnije.Tko želi na taj način raditi sigurnosnu kopiju,program će naći pod start>all programs>acessories>system tools>backup.Otvorite help i sve je prilično dobro objašnjeno,da se ja sad s tim ne zamaram.
Postoje i mnogi programi s kojima možemo napraviti isto,ako nam se ovaj baš ne sviđa. Recimo to su Norton ghost , Acronis True Image itd. Ja nisam koristio ni jedan od ta dva,pa ako netko ima volje,neka malo objasni kako se radi s njima,mada u biti sve je to manje više ista stvar.
Ja bih preporučio u tu svrhu jedan program koji većina nas ima već instaliran (inače sam protiv instaliranja gomile programa za pojedine namjene,ako već imamo nešto s čim možemo uspješno odraditi posao) a to je Nero.
Dolazi sa aplikacijom Nero BackItUp koja odlično obavlja ono za što je namijenjena - možemo napraviti sigurnosne kopije svega što želimo - kako pojedinih datoteka i mapa,tako i kompletnih particija i operativnog sustava i to direktno na CD/DVD
medij,a možemo napraviti i boot CD/DVD,koji koristimo za vraćanje podataka u slučaju potrebe(ako nam virus uništi sustav,vraćamo sve točno onako kako je bilo kad smo radili kopiju).
Upute za rad s ovim programom su ovdje:
http://ftp6.nero.com/user_guides/ner...ckItUp_Eng.pdf

Da sada sve ovo nekako zaključim: Znači,pošto smo dozvolili da nam virus napravi probleme jednom,nemojmo to dozvoliti drugi put.
1:riješimo se virusa na bilo koji od navedenih načina
2podatke spremimo na optički medij
3:formatiramo disk(jedino to je siguran način uništavanja virusa i sveg ostalog smeća)
4:instaliramo novi Windows i programe koje ćemo koristiti
5:ODMAH napravimo backup svega
6:Redovno radimo backup datoteka(čak nam nije potreban nikakav poseban program,jednostavno ono što nam treba snimimo kao data CD)
7:instaliramo dobar AV,antispyware i firewall (K.I.S. sadrži sve ovo) i ne isključujemo ih NIKAD
8:kada nam računalo ipak bude zaraženo,napravimo vraćanje backupa iz točke 5
9svi problemi su riješeni

Pozdrav svima.Ako sam negdje pogriješio,volio bih da me netko ispravi.Ili dopuni onim što sam propustio ili nisam znao.

Još nešto,prije nego me netko preduhitri. Preporučio sam Kaspersky Internet Security ne zato što smatram da je taj program u svemu bolji od svih ostalih,nego jednostavno zato što sadrži sve što je potrebno da bi računalo bilo potpuno zaštićeno. Znači,uz njega ne morate ništa od ostalih sigurnosnih programa(firewall,antispyware,itd...) instalirati. A i moja iskustva s njim su bila više nego dobra,tako da bih ga svakom preporučio. Iako ja trenutno koristim NOD32 + Ad-Aware,
jednostavno iz tog razloga što sam dobio tu kombinaciju već instaliranu na računalu,a sasvim me dobro služi za sad,tako
da nemam razloga da ju mijenjam. Ako se pridržavate ovog što sam opisao,i redovno vršite update AV programa,svaki će vam biti dobar. I najvažnije od svega - pamet u glavu kad ste na internetu.

Zadnje uređivanje crni puž : 01.06.2008. at 18:40. Reason: dopuna
crni puž is offline  
Odgovori s citatom