Pogledaj jedan post
Old 13.02.2005., 16:05   #1
Za ljubitelje dobrog ratnog filma ("Gettysburg")

...ovde pre svega mislim na one koji vole ratne filmove zbog njihove duboke antiratne poruke... (dakle, nije za one fanove "Rambo" et al. filmova). Pre ce biti da je rec o onima kojima su se svideli "Thin red line", "Apocalypse Now" i sl.

Dakle preporucujem vam film "Gettysburg".
Film je snimljen 1993, govori o americkom gradjanskom ratu i poznatom boju kod grada Gettysburg (Getisburg), u leto 1863.god.

Neke od glavnih uloga u filmu tumace Martin Sheen (kao gen. Robert Lee), Tom Berenger (gen. Longstreet), Jeff Daniels (puk.Chamberlain) Richard Jordan (gen.Armistead) Stephen Lang (gen.Pickett) i drugi. Film je rezirao Ronald Maxwell.

Zašto preporucujem ovaj film?

Pa neko bi rekao „bas me (z.....) briga za amere i njihove ratove...”. Apsolutno u pravu. I ja sam tako mislio dok nisam video film. Međutim, u filmu nema nikakvog americkog agitpropa.

Film je pre svega istorijski spektakl. Traje 4 sata. Svaka bitka koja je snimljena, odigrana sa potpunom istorijskom preciznoscu. Buduci da je Gettysburg proglasen ako nacionalni „sveti” park, ovo je prvi put da je nekome dozvoljeno da snimi film na toj autenticnoj lokaciji.

Drugo, svaki detalj, svaki deo odece, oruzija i efekata oruzija tokom bitke (dim i sl.) je potpuno autentican. Kao i dijalog. Svi karakteri u filmu imaju istorijsku bazu. Vecina aktera u masovnim scenama su entuzijasti koji svake godine simuliraju ovu bitku sa istorijskom preciznocu. Sta vise, tokom snimanja filma, vecina ovih entuzijasta je provela pod satorima i živela bas kao vojnici onog doba. Sve ovo je dalo vrlo dobru pozadinu za snimanje ovog spektakala.

Ono zašto mi se ovaj film svideo je glavna ideja. A ona je duboko i eksplicitno antiratna. Za razliku od „Apokalipse” koji ima vise meditativnu antiratnu notu, u „Getisburgu” je sve ocigledno: pogibija svakog vojnika, način donosenja kljucnih odluka i apsurd vojnickog poziva i samog rata.

Kada zavrsite sa gledanjem filma, jedno pitanje vam prolazi kroz glavu: zar je moguće da ljudi i danas ratuju? Zar je moguće poći jednostavno u rat zarad neke plitke ideje? Nazalost, sami ameri nisu razumeli sustinu filma. Neće im biti prvi put. Jugoslavija, Avganistan, Irak... nedaj boze i Koreja, Iran...sve dokazuje njihovu plitkomislenost. Holivud, njihov „stozer” saznanja, im je omogućio i ovim filmom da nešto uvide. Ali avaj.

Zao mi je sto film nije ranije snimljen i prikazan sirom xYu; Mozda bi besmisao rata, osobito onog gradjanskog, bio nekima daleko jasniji. Zanimljiva je i paralela sa ratovima u xYu: i ovde su dobri drugovi (nrp. iz vojske) ratovali direktno jedni protiv drugih...sa velikim psiholoskim (i fizickim) posledicama. Nazalost. "Bilo, ne ponovilo se!"

Za one koji se odluce da gledaju film, da napomenem da ima dosta grafickih scena pogibija, ranjavanja. film je 80% akcija. dakle, ne preporucujem ga onima „slabog srca” i neznom zenskom rodu. Ne preporucujem film ni ratnim veteranima sa post-traumatskim sindromom (a takvih je puno). Preporucujem ga onim ratnicima koji su iz rata izasli iskreneo ne zeleci drugi rat nigde na svetu. Onima sa duboko antiratnim uverenjem.

Posle 10 godina, snimljen je i „prequel” „Bogovi i Generali” ("Gods and Generals")), sa većinom istih glumaca i karaktera kao iz „Getisburga”, ali sa daleko manjim uspehom. Ipak, svedela mi se muzika (i dilanov spot). Licno bi preporucio i ovaj film, ali sa daleko manjim ocekivanjima.

Prijatno gledanje.

Zadnje uređivanje mr.hyde : 13.02.2005. at 20:15.
mr.hyde is offline  
Odgovori s citatom