Tema: Sufizam
Pogledaj jedan post
Old 28.12.2003., 13:16   #23
Hvala svima što je topic zaživio i na korisnim informacijama.
A ja ću vam odgovorit zašto me to zanima. Ne tražim novu vjeru, jer niti ovu koju sam rođenjem zaslužila nisam odabrala, niti me takva javna i nacionalna vjerovanja zanimaju. Islam poštujem najviše od velikih religija jer ima težnju za nekom socijalnom pravdom. Nisam fundamentalist, extremist i sl. i zato mi se sufizam sviđa. Posebno mi se sviđa zato što sadrži nešto od one univerzalne mudrosti koja se može naći na raznim krajevima svijeta i koja se pojavila istovremeno na različitim mjestima nevezano jedna za drugu a vrlo slično zahtjeva razumijevanje srcem i govori o stvarima iskustva koje se riječima(osim preneseno u neku "prostu" pričicu), mogu samo načeti, dati smjer ili bolje-održavati smjer. Upravo takav pristup i prijenos je najbolje moguće osiguranje od institucionalizacije, tumača koji ju prate i na kraju totalnog zastranjenja neke religije. Meni je sufizam isto što i zen, što i Solomonova knjiga mudrosti, što i hasidske priče, što i tao, što i muzika koju slušam, knjige koje volim, što i život koji živim, sve to prolazi kroz neki filter mene i dok god je iskreno ja neću pogriješiti.
Blondie2003 is offline  
Odgovori s citatom